YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vanlı gençlerden deprem şarkısı
Depremin yaralarını sarmaya çalışan Van'da güzel olaylarda yaşanıyor. Bir kaç Vanlı genç bir araya gelip Van'daki depreme rap şarkısı yazdı. Gençlerin amacı hem Van'daki acıları anlatmak hem de Van'ı terk edenleri geri getirmek...
Vanlı gençlerden deprem şarkısı
28 Aralık 2011 / 13:34 Güncelleme: 28 Aralık 2011 / 13:34

Van'ın Edremit ilçesi Köprüler Köyü'nde yaşları 10 ile 17 arasında değişen rap tutkunu 8 genç Van depremi ve deprem sonrası yaşanan göçle üzüntülerini yaptıkları rap şarkısıyla dile getiriyorlar.

Van'da 23 Ekim ve 9 Kasım'da meydana gelen depremlerin yol açtığı acılar ve yaşanan zorunlu göçün hüznü Vanlı gençlerin dilinde şarkı oldu. Edremit ilçesine bağlı Köprüler köyünde yaşları 10 ile 17 arasında değişen rap tutkunu 8 arkadaş Van depremi ve deprem sonrası yaşanan göçü konu alan bir rap şarkısı yaptı.

Köprüler köyünde bulunan Engil çayı kenarında toplanan gençler, hazırladıkları şarkının provasını yaptılar. ''Bu şarkımız Van'a ve Van'ı terk edenlere armağan olsun'' diyerek başlayan gençler, ''23 Ekim Pazar, sokaklarda çığılık var, Dimdik Van'ın yerinde şimdi ise hüzün var. Gözyaşları sel oldu, sarsıldı tüm yürekler. Kimi yardan ayrıldı, kimi ise derbeder'' mısrasıyla devam ediyor.

Genç rapçılar, müzik aletleri olmadığı için şarkılarını araba teybinden çalan müzikle yapıyorlar. Şarkı sözlerinde depremden sonra kentti terk edenlere geri dönme çağrısında bulunan Vanlı rapçiler, Van sokaklarındaki sessizliğine de dikkat çekiyor.

Yaptığı rap müzikle ilgili AA muhabirine açıklamada bulunan gençlerden Ozan Tarhan (17), birçok kişinin kendisi gibi rap müziği tutkunu olduğunu ve depremden sonra köydeki arkadaşlarıyla böyle bir grup kurarak, depremin ardındaki acıyı ve yaşanan göçü anlatmak bu şarkıyı yaptıklarını söyledi. Tarhan, ''Arkadaşlarla kafa kafaya vererek sözlerini yazdık. Okurken değişiklikler yaptık. Şarkının sözlerine son halini verdik. Şimdi şarkının sözleri üzerinde çalışıyoruz. İmkanımız olsa bunun klibini yapmak isteriz'' dedi.
 
Amcası ve 2 halası deprem sebebiyle göç etmiş

Öner Kızıldeniz (17) ise meydana gelen depremle çok üzüldüklerini ve bu duygularını tutkunu olduklarını rap müziğiyle dile getirdiklerini söyledi.

Grubun en küçüğü olan ilköğretim 6. sınıfı öğrencisi Ali Aydemir (10), 1 yıldan bu yana rap şarkısı dinlemeye başladığını belirterek, ''Köydeki gençlerin cep telefonlarında ve müzik kutularında sürekli rap müziği dinliyorlardı. Hep birlikte olduğumuz için zamanla ben de sevdim. Şimdi sürekli olarak rap müziği dinliyorum'' dedi.

Van'daki depremden önce Van merkezde yaşayan bir amcasının Şanlıurfa'ya 2 halasının da İstanbul'a göç ettiğini dile getiren Aydemir, onların ayrılığının kendisini üzdüğünü söyledi.

Öte yandan Van'daki depremlerindan ardında Van'dan kaç kişinin göç ettiği tam olarak bilinmiyor. Van Valiliğinden alınan bilgiler göre, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın kamu misafirlerine 14 bin 778, 14 bin 216 kişiye de yol bileti yardımında bulunduğu bildirildi. Depremin ardında sadece 11 bini misafir öğrenci olmak üzere toplam 62 bin öğrenci başka illere naklini aldırdığı belirtildi.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler