YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Van'da hayat normale dönüyor!
Van'da hayat normale dönüyor!
06 Ocak 2012 11:39
Van'daki iki büyük deprem ve sonrasında yaşanan göçle hayalet şehre dönen kentte, artçıların azalması, esnafların iş yerlerini açmaya başlamasıyla cadde ve sokaklarda ticari hareketlilik başladı...

Van'da 23 Ekim ve 9 Kasım'da meydana gelen yıkıcı depremler ve sonrasında devam eden artçıların etkisiyle yaşanan göçle birlikte adeta hayalet şehre dönen kentte hayat yavaş yavaş normale dönüyor. ikibuçuk aylık aranın ardında okulların eğitime tekrar başlaması ile birlikte sokaklarda yaşanan hareketlilik, Kazım Karabekir ve Hacıbekir caddelerindeki esnafın iş yerlerini açmasıyla ticari hayatta da canlanma başladı. Esnaf, havaların ısınmasıyla birlikte özellikle kenti terk edenlerin geri döneceğini ve bu hareketliliğin daha da artacağını belirtiyorlar.

Cumhuriyet Caddesi esnaflarından İbrahim Ender, ticari hareketliliğin son bir hafta içinde artmaya başladığını belirterek, ''Van'daki hayat kritik ama buna rağmen yavaş yavaş düzelme görüyoruz. Bizim müşterilerimiz henüz dönmedi'' dedi.

Ayakkabı boyacısı Muhsin Bakgün ise, depremin bıraktığı etkiyi üzerlerinden atmanın kolay olmadığını belirterek ''Bir hareketlilik var ama işlerimiz eskisi gibi değil. Okulların açılması ve öğretmenlerin gelişiyle canlılık arttı. Çarşıda kalabalık işlere çok fazla yansımasa da yine iyi durumdayız'' şeklinde konuştu.

Kuyumcu esnafından Kenan Ölmez ise depremlerden hemen sonra çektikleri sıkıntı ve tedirginliği üzerlerinden atmaya çalıştıklarını ifade ederek, şunları söyledi:

''Depremden kentten ayrılan esnaf geri dönmeye başladı. Şu anda işlerimizde bir yoğunluk hissediyoruz. Artçıların durması işlerimizi olumlu etkiledi. Doğrusu artık artçılara alışmamız ve tedirginliği üzerimizden atmamız gerekiyor.''

''Yarınlara umut ve güvenle bakıyoruz''

Beyaz eşya mağazası satış temsilcisi Ercan Ulutaş da, depremden sonra yaşanan göçlerle kentin adeta sessizliğe büründüğünü belirterek il dışına gidenlerin dönüşüyle birlikte ticari canlanmanın başladığını söyledi. Deprem şokunu üzerinden atan insanların dönüşlerinin artması, havaların ısınmasıyla bu canlılığın önümüzdeki aylarda kendini iyice hissettireceğini dile getiren Ulutaş, ''İnsanlarımız kendi öz topraklarına geri dönecektir. Mart ve Nisan aylarında geri dönüşler daha da artacaktır. Zor şartlara rağmen mağazamızı açmaya karar verdik. İşler yavaş yavaş düzelmeye başlıyor. Deprem öncesi gibi her sabah erken dükkanımıza gelip, akşam geç saatlere kadar çalışıyoruz'' şeklinde konuştu.

Son bir kaç haftadır gözle görülür bir hareketliliğin olduğunu söyleyen manav Adem Kalay, şehirdeki canlılığın yarınlar için umut verdiğini söyledi. bütün olumsuz şartlara rağmen hayatın devam ettiğini vurgulayan Şevket Dayan isimli vatandaş ise, ''Van birkaç hafta öncesine kadar bir hayalet şehir gibiydi. Sokaklarda kimseyi göremeyince korkardık. Gidenlerin geri gelmesiyle birlikte sokaklar da dolmaya başladı. Bu da insana güç veriyor'' dedi. (AA)

yıkılan evler
 // nedim abi
öncelikle boyle saysa tşkler simdi hasarli evler ve iş yerleri için acıklama geldi peki benim evim agır hasarlı ve yıkım kararı alındı yıkılacak olan evler ve iş yerleri için acıklama yapılmadı ve kendi arsam var tokıyede sıcak bakmıyorum kendi arazimde veya arsamda ev yapmak istıyorum peki yıkılan evlere herhangi odenek ve ya kıredi kullanılmıyacakmı zaten ev yok oluyor birde ustune devlete 20 sene yapamayız ama yıkılan yerlere ya kıredı ya para yardımı yap...
06 Ocak 2012 16:38
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler