YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vali'den 'Desti İzdivaç' tepkisi
Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğünce düzenlenen yerel aile çalıştaylarının ilki Antalya'da başladı. Çalıştayda konuşan Vali Yüksel televiyonlardaki evlendirme programlarına sert tepki gösterdi...
Vali'den 'Desti İzdivaç' tepkisi
26 Aralık 2009 / 12:05 Güncelleme: 26 Aralık 2009 / 12:05

Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, kadınlara ve çocuklara yönelik istismarın çözüm adresinin aile olduğunu belirterek, ''Nüfus dengelerinin korunması başta olmak üzere çocuklara ve kadınlara dönük koruma programlarının, suç ve kötü alışkanlıklarla mücadelenin, sosyal yardım ve hizmet politikalarının temelinde aile vardır'' dedi.

Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğünce düzenlenen yerel aile çalıştaylarının ilki Antalya'da başladı.

Ayka Wital Park Oteli'nde gerçekleşen 1. Aile Çalıştayı'nda konuşan Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, ailenin toplum ile birey arasındaki bağı sağlayan, bireyin sosyalleşmesinde, kimlik kazanmasında ve toplumdaki değerlerin gelecek kuşaklara aktarılmasında etkili olan en temel kurum olduğunu belirtti. Kavaf, Türk toplumunun bu sayede tarih boyunca kültürel kimliğini koruduğunu kaydetti.

VALİ'DEN DESTİ İZDİVAÇ TEPKİSİ

Çalıştay'da konuşan Antalya Valisi Alaaddin Yüksel de, yeni yüzyılda akıllı toplumların ailenin korunmasını temel olarak belirlediklerini söyledi.

Geleneksel aile yapısı güçlü olan Türkiye'nin bile ailesini nasıl güçlendireceğini konuşmaya başladığını dile getiren Yüksel, televizyonlarda yayımlanan evlilik programlarına tepki gösterdi. Yüksel, şunları söyledi:

''Desti İzdivaç, Türkiye'nin aile yapısının temelini çatır çatır çatırdatan bir program. Toplumun büyük bölümü izliyor. Bilim adamları, ailenin korunması için bu programların nerede yer aldığını tartışmalı.

Yaşlı yaşlı teyzeler, amcalar televizyonda, 'Valla baktım kahve içtik olmadı' diyor. 'Öbürü gelsin' diyor, 'O daha etli, butlu, daha esmer' diyor. Bu nasıl bir rezalettir, nasıl bir kepazelik... Böyle bir şey olabilir mi? Bir toplumun değerleri olmaz mı? Benim geldiğim nokta şudur: Bu kadar güçlü bir toplumu tepetaklak etmenin yegane yolu Türk ailesinin gücünün ortadan kaldırılmasıyla orantılıdır. Bana göre Türk toplumuna yönelecek en büyük tehlike aileye yapılacak saldırıdır.''

Özellikle kırsal kesimde dedelerini, ninelerini öldüren gençlerin haberlerinin basında sık sık yer almaya başladığına dikkati çeken Yüksel, çocukların da günlerinin büyük bölümünü bilgisayar başında geçirerek yalnızlaştığını vurguladı.

Konuşmaların ardından Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, Devlet Bakanı Kavaf'a plaket sundu.

Açılış oturumunun ardından çalıştay basına kapatıldı.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler