YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vali, kendi kendini protesto etti, herkes şok oldu
'Bu çağda bu sorun çözülmüş olmalı'
Vali, kendi kendini protesto etti, herkes şok oldu
11 Temmuz 2009 / 19:42 Güncelleme: 11 Temmuz 2009 / 00:00

Kars Valisi Ahmet Kara, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Toplum Merkezi'nde okuma-yazma kursunu tamamlayan kadınlar için düzenlenen sertifika töreninde eğitimdeki başarısızlığın kabul edilir yanı olmadığını söyledi ve konuşmasını yapmak için anons edildiği kürsüye gitmeyerek, "Kendimi protesto ediyorum" dedi.


Kars Valiliği Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Toplum Merkezi ve Kars Halk Eğitim Müdürlüğü Akşam Sanat Okulu'nun 23 Şubat-15 Mayıs tarihleri arasında açtığı Okuma-Yazma Kursu 120 saatlik eğitimin ardından sona erdi. Okuma-yazma kursunun birinci kademe programını başarıyla tamamlayan 16 kursiyer için toplum merkezi bahçesinde sertifika töreni düzenlendi. Törene, Vali Ahmet Kara, Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Rektör yardımcısı Prof. Dr. Arif Baysal, İl Genel Sekreteri Ali Salgar, İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, Sosyal Hizmetler İl Müdürü Doğan Gül, Milli Eğitim Şube Müdür Vekili Gökhan Altun, İl Müftüsü Hasan Basiş, daire amirleri ve kursiyerler katıldı.


Sosyal Hizmetler İl Müdürü Doğan Gül, toplum merkezi çalışmaları ve açılan okuma-yazma kursları hakkında bilgi verdi. Gül, "Toplum merkezimiz bir buçuk yıl önce açıldı. Burayı açarken halkımıza bir sözümüz vardı. Tüm halka yönelik seminerler, eğitimler, sağlık, hukuk ve diğer alanlarda olduğu gibi ailelerimize hizmet vermeği planlamıştık. Her yaptığımız kurs sonucunda da bir sertifika töreni düzenliyoruz. Bu zaman kadar 10 seminer düzenledik. Bugün ise okuma yazması olmayan ve herhangi bir örgün eğitime katılamayan varoşlarda yaşayan vatandaşlarımız çeşitli nedenlerden dolayı okula devam edememişlerdir. Bu nedenle bugünde ilimizde bulunan bazı vatandaşlarımıza bu eğitimleri verdik ve onlara bu gün bu sertifikaları vermekten dolayı çok mutluyuz" dedi.


"MİLLİ EĞİTİM İÇİN UTANÇ VESİLESİ"


Gül'ün ardından konuşma yapması için Vali Ahmet Kara kürsüye gelmesi için anons edildi. Kürsüye giderek konuşma yapması beklenen Vali Kara, bir anda karar değişti ve kürsüye çıkmayacağını bu defa kendi kendini protesto ettiğini söyledi. Açılışta bulunanların şaşkın bakışları artında içini döken Vali Kara, "Değerli kursiyerlerimiz ve kıymetli mesai arkadaşlarım. Ben şahsen yapılan bu konuşmaları dinlemekten utandım. Yani medeni dünya karşısında utanıyorum. Ben, 1978 yılında kaymakamlık yaptım. O günden bu yana her gittiğimiz yerde okuma-yazma seferberliğini açtık. Yüzde 97'ye, 99'a vardık ama halen Kars ilinde okuma-yazma işini bitirememişseniz, bu durum Kars ve Kars'ın kamu görevlileri için, Milli Eğitim için ayıptır ve utanç vesilesidir. Bunu özellikle hepinizin huzurunda söylüyorum. Ben şahsen böyle bir açmak ve kursu bitirenlere böyle bir sertifika vermek istemezdim. İsterdim ki seviyesi daha yüksek sertifikalar verseydim. Peygamber Efendimiz demiştir ki, ?Bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?' diyor. Bu kurs sonrasında birçoğunuz mektup bile yazacaksınız, kitap okuyacaksınız, telefon numarası yazacaksınız. Ama hakikaten sizi bu yaşınıza kadar biz devlet olarak okur-yazar yapamamışsak bunu devletin bir utancı olarak kabul ediyorum. Ve onun içinde kendi kendimi protesto etmek için kürsüye çıkmadım" dedi.


"BU ÇAĞDA BU SORUN ÇÖZÜLMÜŞ OLMALI"


Sitemine devam eden Vali Kara daha sonra şunları söyledi: "Ben kursiyer arkadaşların bu yaşta siz, evinizi ve çoluk çocuğunuzu bırakarak bu kursu bitirdiğiniz için hepinizin ellerinden öpüyorum, kutluyorum ve bundan sonraki yaşantınızda başarılar diliyorum. Bu sorunu toptan çözelim. Bu çağda bu memlekete böyle bir şey hiç yakışmıyor. Kars bir Serhat vilayetidir. Kars, Türkiye'nin önemli bir ilidir. Ardahan ve Iğdır'ın bölünmesi ile belki biraz küçüldü ama Konya, Sivas gibi illerden sonra toprakları en geniş olan illerden biri idi. Kars basit bir il değildir. Bu anlamda 3 ülkeye sınır olan bir ildir. Bu nedenle Kars'ta okuma-yazmanın olmamasını, sınır kenti olarak diğer sınır kentlerinde okuma-yazma oranının neden düşük olduğunu ben anlamıyorum"


Vali Kara ayrıca, ilgili kurum amirlerine de seslenerek, "Ben buradan başta Milli Eğitim Müdürüm olmak üzere rica ediyorum. Bu meseleyi bu yıl konuşuruz, önümüzdeki yıl konuşmayız" dedi. Konuşmaların ardından kursiyerlere belgeleri Vali, Rektör yardımcısı, Emniyet Müdürü ve diğer daire amirleri tarafından verildi. Vali Ahmet Kara, Sertifika töreninden sonra Toplum Merkezini gezdi ve burada eğitim gören çocuklara nasihatlerde bulundu. Toplum Merkezi'nde açılan Müzik Kursu Salonu'na geçen Vali Kara, Müzik Eğitmeni Hüseyin Yılmaz ve öğrencileriyle sohbet etti.


Haberturk

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler