YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uzunluğu 2 metreyi aşan esrarengiz yaratık
Uzunluğu 2 metreyi aşan esrarengiz yaratık
06 Ağustos 2009 12:10
Tuhaf canlı görenleri şaşırttı! Fotoğraflar için TIKLAYIN

İngiltere'nin Galler bölgesindeki Gower Yarımadası kıyılarında tatil yapanlar geçen gün kıyıya vuran tuhaf şeyi görünce büyük bir şaşkınlık yaşadılar.


Bugüne kadar hiç görmedikleri "yaratığa" bakakalan kalabalık, önce su yüzeyinde yüzen, daha sonra da kıyıya vuran "yaratığın" yanına yaklaşmaya çekindi.


Uzunluğu 2 metreyi aşan ve tamamen ahtapot kolları gibi hareketli uzantılardan oluşan tuhaf "deniz canlısı"nın aslında tek bir canlı değil, yüzlerce canlının oluşturduğu bir "koloni" olduğu anlaşıldı.


Swansea'da, Oxwich Beach adlı plaja vuran bu tuhaf "koloni" hakkında bilgi veren Swansea Üniversitesi'nden Prof. Paul Brain "Bu ender görülecek bir olay. Bu deniz canlıları 'barnakle" olarak biliniyor. Aslında derin sulardaki gemi enkazlarına yapışır ve planktonla beslenip büyürler. Ancak su yüzeyinde böyle bir koloni görmek pek mümkün değil. Bu, fırtınalı havanın etkisi olmalı. Deniz son derece dalgalıydı ve büyük ihtimalle bu koloninin oluştuğu bir enkaz parçasını koarıp su yüzeyine getirdi. Gerçekten de çok korkunç görünüyor. İnsanların şaşırması çok doğal" dedi.


İspanya ve Portekiz'de bu deniz canlıları, midyeler kadar çok tüketiliyor. Üç kısmındaki kabukla birlikte servis ediliyor. (Milliyet)


 


  


 


 


 


 


 


 


 


 


 


  


 


 


 


 


 


 


 


 


 


  


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


  


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler