YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uyku saatleri ülkeden ülkeye kadından erkeğe farklılık gösteriyor
Uyku saatleri ülkeden ülkeye kadından erkeğe farklılık gösteriyor
10 Mayıs 2016 07:55
Uyku düzeni dünyanın farklı bölgelerinde ve erkekler ile kadınlar arasında farklılık gösteriyor. Akıllı telefonların verilerini inceleyen bilim adamları, 20 ülke vatandaşlarının uyku düzenlerinin ve sürelerinin farklı olduğunu ortaya koydu.

Uyku düzeni dünyanın farklı bölgelerinde ve erkekler ile kadınlar arasında farklılık gösteriyor.Sonuçları "Science Advances" dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, 2014 yılında insanların uçuş sersemliğinin üstesinden gelmelerine yardımcı olmak amacıyla akıllı telefonlarda kullanıma giren Entrain adlı uygulamanın verilerini inceleyen bilim adamları, 20 ülke vatandaşlarının uyku düzenlerinin ve sürelerinin farklı olduğunu ortaya koydu. 

İNGİLTERE, ABD, İTALYA, ALMANYA AZ UYUYOR

Araştırmada, Avustralya, Belçika, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri, Kanada ve Hollanda'da ortalama uyku süresinin 8 saat ve üzerinde olduğunu gösterdi. Buna mukabil İsviçre, İngiltere, ABD, İtalya, Almanya ve Brezilya'da 8 saatin altında ortalama uyku süreleri söz konusu.

Araştırmaya göre, Japonya ve Singapur'da ortalama gece uykusu 7 saat 24 dakika iken Hollanda'da bu süre 8 saat 12 dakika.

KADINLAR DAHA ÇOK UYUYOR

Kadınların erkeklerden düzenli olarak daha çok uyuduğunu gösteren araştırma, özellikle 30 ila 60 yaşlarında kadınların erkeklerden yaklaşık 30 dakika fazla uyuduğunu ortaya koydu.

Güneş ışığından daha fazla faydalanan insanların yatağa daha erken girme eğiliminde olduğu görülen araştırmada, yaşın, uyku süreleri üzerinde önemli etkisinin bulunduğu belirtildi. 

 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler