YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Üretimin 3 katı talep var
Üretimin 3 katı talep var
30 Eylül 2014 23:30
Suudi Kralı Abdullah bin Abdülaziz el-Suud bu yıl da Rize'den Anzer Balı talep etti.

Hacettepe Üniversitesi'nde tamamlanan tahlillerin ardından bu yıl üretilen Arzer Balları ve Anzer polenlerinin satışı devam ediyor. Anzer Balı Kooperatifi Yönetim Kurulu bugün kooperatif binalarında bir basın toplantısı düzenleyerek satışları değerlendirdiler.

Ballıköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Osman Civelek, geçtiğimiz yıldan kalan bin 200 spariş bulunduğunu, bu yıl ki siparişlerle birlikte bal bekleyen müşteri sayısının 3 bine yaklaştığını ifade ederek 'Anzer Yaylası'nda bu yıl 200 üretici yaklaşık 1 ton dolayında bal üretti. 

Bu ballar tahlil için Hacettepe Üniversitesi'ne gönderildi. Şuana kadar 400 kilo dolayında bal tahlilden olumlu sonuç alarak geri geldi. Bu ballar mühürlü kavanozlarda satışa sunuldu. 1 kilo, yarım kilo ve 250 gramlık kavanozlarda bal satışı yapıyoruz. 100, 200 ve 400 gramlık polen satışları da başladı. 

Bu yıl 1 kilo Anzer balını 700 liraya, yarım kiloyu 370 liraya ve 250 gramlık balı ise 190 liradan satışa çıkardık' dedi. Ballıköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkan Yardımcısı Reşit Hapeloğlu ise yoğun bir talep ile karşı karşıya olduklarını ifade ederek 'Bal sipariş edenler arasında devlet büyüklerimiz de var.

Biz bu talepleri sıralandırdık. Geçen yıldan kalan talepler de var. Bu yıl önceliği onlara veriyoruz. Yabancı ülkelerden de bal siparişi alıyoruz. Suudi Kralı'nın bal siparişi verenler arasında yer alıyor. Önceliğimiz geçtiğimiz yıldan sipariş verip bal bekleyen müşterilerimiz ve hastalar olacak' diye konuştu.

 

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler