YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ünlü söz gerçek oldu!
"Bedava mezar bulsa yatar" sözü gerçek oldu. Adana'da daha önce ücretsiz olan mezar yerleri ücretlendirilince kazmayı küreği alan mezarlığa koştu...
Ünlü söz gerçek oldu!
16 Mart 2010 / 13:44 Güncelleme: 16 Mart 2010 / 13:46

Büyükşehir Belediyesi sınırlarına bir süre önce dahil olan Adana'nın merkez Sarıçam ilçesine bağlı İncirlik beldesinde, mezarlık yerinin artık para karşılığı satılacağı duyulunca ''cesetsiz mezarlar'' türemeye baladı.

Eski adıyla belde, yeni adıyla İncirlik Mahallesinde, ''Aile mezarlığı'' yazılı tabelaları kapıp mezarlığın yolunu tutanlar yer kapma yarışına girince mezarlıkta neredeyse adım atacak yer kalmadı.

Yakınlarının mezarını ziyaret etmek isteyenler demir parmaklıklara tırmanarak geçmek zorunda kalırken, yaşlılar mezar ziyaretinden tamamen mahrum kalıyor.

Etrafını çevirdiği mezarlığa başka cenazelerin gömülmesini engellemek isteyenler sahte mezar dae yapmaya başladı.

Mezar kapma yarışını abartanlar, dışarıdan getirdikleri toprakları, etrafını çevirdikleri yerlere dökerek mezar görüntüsü vermeye çalışırken, bu duruma mezarlık bekçisinin engel olamadığı bildirildi. 
 
''4,5 METREKARE MEZAR 1,173 TL''

 
Adana Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürü Kamil Yiğenoğlu, Büyükşehir Belediyesinin sorumluluk alanındaki 5 mezar yerinde tek fiyat uygulandığını, 4,5 metrekarelik bir mezar yerinin bedelinin bin 173 TL olduğunu söyledi.

Yiğenoğlu, bir süre önce büyükşehir belediyesi sınırlarına dahil olan İncirlik beldesindeki mezarlık yerinin de para karşılığı satılacağı duyulunca ''cesetsiz mezarlar'' türemeye başladığını öğrendiklerini belirterek, ''Mezarlığın neredeyse tamamı parsellenmiş, yol bile bırakılmamış. Bekçiyi atlatmak için gece girip yine mezar çeviriyorlar'' dedi.

Mezarlıkta işgale karşı sabah 08.00'den akşam 17.00'ye kadar bekçi görevlendirdiklerini, ancak işgalcilerin bu kez gece mesaisi yapması nedeniyle bu duruma engel olamadıklarından dert yanan Yiğenoğlu, ''Mezarlığın bakım ve temizlik işlerini düzenli olarak yaptırıyoruz, ancak 24 saat bekçi görevlendirmemiz mümkün değil'' diye konuştu.

Bu arada, İncirlik beldesi sakinleri, mezarlıkta yer kalmadığı için cenazelerini bulabildikleri yere gömmek zorunda kaldıklarını, bu durumun zaman zaman cenaze sahipleri ile mezar sahipleri arasında tartışmalara yol açtığını bildirdi.

İncirlikliler, mezar kapma yarışının son bulması için Büyükşehir Belediyesinden yeni mezar yeri tespit etmesini beklediklerini kaydetti.

A.A.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler