YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ulus bebekten 67 gündür ses yok
Ulus bebekten 67 gündür ses yok
02 Nisan 2010 15:42
2 günlüktü hastaneden, daha annesi kucağına doya doya alamadan, çaldılar Ulus bebeği... Aradan tam 67 gün geçti hala bir ses yok... 67 gündür süren soruşturmalardan bir sonuç alınamayınca ailenin avukatı çereyi Erdoğan ve Gül'e mektup yazmakta buldu

Bitlis'in Tatvan Devlet Hastanesi'nde kaçırılan 2 günlük Ulus bebek, 67 gün geçmesine rağmen halen bulunamazken, ailenin avukatı Hasan Aldanmaz, adli ve idari soruşturmalarda bugüne kadar bir sonuç alınamadığını söyledi. Aldanmaz, Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan'a mektup göndererek yardım istediklerini belirtti.

Ulus ailesinin avukatı Hasan Aldanmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, 25 Ocak 2010 tarihinde Tatvan Doğum Evi ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde kimliği belirlenemeyen bir bayan tarafından kaçırılan 'Ulus bebek' ile ilgili yapılan adli ve idari soruşturmalarda bugüne kadar bir sonuç alınamadığını söyledi. Tatvan Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Tatvan Kaymakamlığı'ndan istenen soruşturma izinlerinin bugüne kadar verilmediğini ifade eden Avukat Aldanmaz, "Daha önce sıcağı sıcağına görevden uzaklaştırılan hemşirelerin, Tatvan Kaymakamı tarafından ön incelemenin tamamlanması da beklenmeden tekrar göreve başlatılmalarına yönelik yazışmalar yapılmış ve 5 Nisan 2010 Pazartesi günü göreve başlatılmalarına yönelik karar verildiğine dair duyumlar almış bulunmaktayız. Soruşturma sonuçlanıncaya kadar açığa alındıkları bildirilen hemşirelerin ön inceleme raporu dahi ibraz edilmeden göreve başlatılmaya çalışılmasını hukukla bağdaştırmak mümkün değildir. Bu durumun kamuoyunun vicdanını da rahatsız edeceği aşikardır" dedi.

CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKAN'A MEKTUP

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayip Erdoğan'a konu ile ilgili mektup gönderdiklerini söyleyen Aldanmaz, "Diğer taraftan Sağlık Bakanlığı'na, AK Parti Genel Başkanlığı'na, CHP Genel Başkanlığı'na ve Bitlis milletvekilleri Sayın Zeki Ergezen, Mehmet Nezir Karabaş, Vahit Kiler ve Cemal Taşar'a konu ile ilgili şikayetlerimizden oluşan bir dosya gönderdik. Öte yandan sorumluların tespiti ve haklarında yasal işlemlerin yapılması için Sağlık Bakanlığı'ndan müfettiş görevlendirilmesini talep ettik" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Olayın sorumlularının yargılanması için ilgili kurumların gerekli hassasiyeti ve özeni göstermesini beklediklerini belirten Aldanmaz, "Soruşturma izni taleplerinin bir an önce sonuçlandırılarak sorumluların yargı önüne çıkarılmasındaki bürokratik engellerin kaldırılmasını herkesin sorumluluk bilinci ile hareket etmesini bekliyoruz" diye konuştu.

AÇIĞA ALINAN 2 HEMŞİRE GÖREVE BAŞLAMALARI SÖZ KONUSU DEĞİLDİR

Tatvan Kaymakamı Orhan Şefik Güldibi ise, Tatvan Devlet Hastanesi ek binasından kaçırılan bebek konusu hakkında Bitlis İl Sağlık Müdürlüğü'nün konuyu incelenmesi için Adilcevaz Onkoloji Hastanesi Baş Hekimini görevlendirdiğini belirtti. Kendilerinin de konuyu takip ettiklerini belirten Güldibi "Bitlis İl Sağlık Müdürlüğü'nden bugün itibarı ile soruşturma dosyası gönderilmiştir. Soruşturma dosyası ulaştığında biz de kanunlar çerçevesinde gereken neyse yerine getireceğiz. Sadece 2 hemşire için değil tüm yetkililer için geniş bir soruşturma yapıyoruz. Açığa alınan 2 hemşire göreve başlamamıştır ve dosya sonucuna göre karar alınmadan göreve başlamaları söz konusu değildir. Dosya incelenmesinde herhangi bir bürokratik engel yoktur" dedi.

İHA
 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler