YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ukrayna ve İran'dan gelen turist sayısı arttı
Ukrayna ve İran'dan gelen turist sayısı arttı
15 Nisan 2016 16:50
Kültür ve Turizm Bakanı Ünal, "Ukrayna'dan gelen turist sayısında yüzde 15'lik, İran'dan gelen turist sayısında yüzde 17'lik bir artış var" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, "Ukrayna'dan gelen turist sayısında yüzde 15'lik, İran'dan gelen turist sayısında yüzde 17'lik bir artış var" dedi. 

Ünal, Antalya Turizm Sektörü Değerlendirme Toplantısı'na katılarak, turizmcilerle bir araya geldi.

Rusya ile yaşanan krizden sonra turizmde gerekli tedbirlerin alınması için yurt içi ve dışında önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini anlatan Ünal, Turizm Haftası'nın ilk gününde turizmcilerle bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Sektöre dönük hassas ve titiz bir duyarlılık sergilediklerini ifade eden Ünal, yurt dışındaki kara propagandaya karşı Avrupa Birliği Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve büyükelçiler nezdinde çok ciddi çalışma yürüttüklerini belirtti. Yurt dışı tanıtım, halkla ilişkiler ve reklam faaliyetlerini hızlandırdıklarının altını çizen Ünal, birçok sektör temsilcisiyle fuarlara katıldıklarını vurguladı.

Yurt dışında turizm tanıtımı

Bakan Ünal, önümüzdeki haftadan itibaren Avrupalılara dönük tüm medya kanallarında reklam, tanıtım ve halkla ilişkiler faaliyetlerinin yoğunlaşacağını, yabancı basın temsilcilerinden sosyal medya fenomenlerine, bloggerlerden ünlü sanatçılara kadar Türkiye'nin tanıtımına katkı sunacağını düşündükleri tüm grupları, ülkenin çeşitli destinasyonlarında ağırlayacaklarını vurguladı.

Tur operatörlerinin Türkiye ile ilgili beklentisinin normal şartlar altında ürün fiyat seviyesindeki üstünlük nedeniyle son dakika ve sezon için satışlar olarak belirdiğini anlatan Ünal, buradan da iyi bir netice alacaklarını ifade etti.

50 milyon turist hedefi

2023 hedeflerinin 50 milyon turist, 50 milyar dolar gelir olduğuna dikkati çeken Mahir Ünal, bunun için ihtiyaç duyulan her şeye sahip olduklarını, en çok turist çeken beş ülke arasında yer almayı hedeflediklerini anlattı.

Turizmi çeşitlendirmek, alternatif turizm türlerini geliştirmek gerektiğini belirten Ünal, "Turizm altyapısını güçlendirmemiz gerekiyor. Turizmi ülke geneline 12 aya yaymamız gerekiyor. Ülkemiz turizm hedefleri ve politikalarımız, Dünya Turizm Örgütü'nün öngörülerine uyuyor. Bu bize yeni fırsat ve potansiyeller sunuyor." dedi.

"Ülkemizi bu alanda çok güzel bir gelecek bekliyor"

Ukrayna'dan gelen turist sayısında yüzde 15'lik, İran'dan gelen turist sayısında yüzde 17'lik bir artış olduğunu kaydeden Ünal, mayıs ayı içerisinde de Türkiye-İran Turizm işbirliği teknik komite toplantısını Antalya'da yapacaklarını anlattı. Bakan Ünal, İran Kültür ve Turizm Bakanının bütün ekibini alıp Antalya'ya geleceğini ve karşılıklı sektörü konuşacaklarını dile getirdi.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler