YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uçaklarda alkol yasağı tartışılıyor
Uçaklarda alkol yasağı tartışılıyor
08 Şubat 2013 13:09
Son dönemde sarhoş yolcuların uçak içinde çıkardığı olayların artması üzerine ülkeler yeni çıkış yolları arıyor.

 

Uçaklardaki fazla alkol tüketiminin, uçuş güvenliğini tehdit eder boyuta ulaştığı ve soruna çözüm bulmak için ülke yönetimleri ile hava yolu şirketlerinin çıkış yolu aradığı belirtildi.
 
Rus uçaklarında alkole sınırlama
 
Rusya'da adeta ulusal güvenlik sorunu haline gelen ve bir türlü çözüm bulunamayan aşırı alkol tüketimi, bu kez uçaklarda sorun yaratmaya başladı. 
 
Ocak ayında Moskova-Mısır seferini yapan yolcu uçağında, aşırı alkol alan bir yolcunun uçuş esnasında kabin memurunu dövmesi, uçakta panik yaşanmasına neden oldu. Yolculardan birinin olay anını cep telefonuna kaydederek internette paylaşması üzerine haber bültenlerine konu olan olay, Rus uçaklarında alkol sınırlamasını yeniden gündeme getirdi. 
 
Bir diğer sarhoş yolcu vakası ise, "Aeroflot" şirketinin Moskova-Puket seferini yapan uçakta yaşandı. Aşırı alkollü iki yolcunun çıkardığı kavga nedeniyle uçak, Özbekistan'ın başkenti Taşkent'e zorunlu iniş yapmak zorunda kaldı. 
Özbekistan hava yolu şirketi, benzer vakıaların önüne geçmek amacıyla uçaklara alkol sokulmasını yasakladı. 
 
Benzer vakalar
 
İzlanda-ABD seferi yapan yolcu uçağında aşırı alkollü bir yolcu, diğer yolculardan birini dövmesi üzerine koltuğuna bantla bağlanmıştı. 
 
2011'de ise İstanbul-Stocholm seferini yapan uçakta aşırı alkol alan İsveç'li Anita Wattjersson'un acil çıkış kapısını açmaya kalkması, yolcular arasında paniğe neden olmuştu.
 
2008'de ise Yunanistan-İngiltere seferini yapan uçaktaki aşırı alkollü iki kadının "hava almak" için 10 bin metre yükseklikteki uçağın kapılarından birini açmaya kalkışması üzerine uçak, Frankfurt havaalanına acil iniş yapmak zorunda kalmıştı.
 
Uzmanlara göre sorunun giderilebilmesi ve bu tür vakaların önüne geçilebilmesi için, uçağa sarhoş binmeye çalışan yolcuların engellenmesi, uçak içinde servis edilen alkolde sınırlamaya gidilmesi ve "Duty Free"lerden alınan alkollü içkilerin, uçakta tüketilmesine izin verilmemesi gerekiyor.
 
 
AA
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler