YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tuzlu dondurma üretti
Tuzlu dondurma üretti
06 Haziran 2013 16:23
Türkiye'nin en büyük kaya tuzu rezervine sahip olan Çankırı'da bir dondurma üreticisi, farklı bir tat ortaya çıkartmak için tuzlu dondurma üretti.

2 yıllık bir çalışma sonucu kaya tuzundan üretilen dondurmaya özellikle şeker hastaları yoğun ilgi gösteriyor. Tuzlu dondurmanın dünyaya pazarlanması planlanıyor.

Çankırı'da 18 yıldır dondurma sektöründe hizmet veren Roma Dondurmaları Sahibi Lami Gürer (50), doğal kaya tuzundan ürettiği organik dondurmanın dünyada bir ilk olduğunu belirtti.

Gürer, tuzlu dondurma üretimine 2 yıllık çalışmanın ardından yeni başladıklarını ve tuzlu dondurmanın içine kaya tuzunu kırarak tuz tanecikleri karıştırdıklarını belirterek, "Biz 25 çeşit dondurma üreten bir firmayız. Farklı bir tat ortaya çıkartmak istedik ve Çankırı'nın meşhur kaya tuzunu dondurmaya dönüştürdük. Dondurmayı ilk yapmaya başladığımda müşterilerim şaşkınlıklarını gizleyemediler, ama şu an dondurmayı alanların yüzde 99'u tadını beğeniyor. Artık gelen müşterilerime dondurmanız dondurmalarınız tatlı mı olsun, tuzlu mu olsun diye soruyoruz" dedi.

Kaya tuzundan yaptığı dondurmayı marka haline getirmeyi planladığını vurgulayan Gürer, tuzlu dondurmayı notere tescil ettirdiğini ve patentini aldığını kaydetti. Tuzlu dondurmanın şeker hastaları tarafından da büyük rağbet gördüğünü ifade eden Gürer, dondurmayı tatmak için şehir dışından müşterilerinin geldiğini belirtti.

Gürer, "Şu anda günlük yaklaşık 50 kilo dondurma üretimi yapıyoruz. 25 farklı çeşidimizin arasında en çok ilgi gören dondurmamız tuzlu dondurma. Günlük ortalama 20 kilo tuzlu dondurma satıyoruz" ifadelerini kullandı.

Gürer, Çankırı'daki vatandaşlardan yoğun ilgi gören tuzlu dondurmayı şoklama yöntemi ile tüm dünyaya pazarlamayı planladığını açıkladı.

Tuzlu dondurma müşterilerinden Hatice Başyayla da dondurmanın kendisinde bağımlılık yaptığını ifade ederek, "Ben ilk duyduğumda tuzlu dondurma mı olur, dondurma tatlı olur demiştim. Şimdi ise tuzlu dondurmayı yediğimde ağzımda farklı bir ferahlık ve rahatlama hissediyorum. Çok farklı bir tadı var ve eşimden her akşam iş çıkışı bana dondurma getirmesini istiyorum. Eğer unutursa gece 12'de olsa geri gönderiyorum" dedi.

Başka bir tuzlu dondurma müşterisi de dondurmanın tadından memnun olduğunu ifade ederek, yeni dondurma çeşitlerinin üretilmesinden memnuniyet duyduğunu kaydetti.

 

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler