YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tuzla tersanesinde '2 yılda 86 ölüm'
Tuzla tersanesinde '2 yılda 86 ölüm'
Tuzla tersanesinde '2 yılda 86 ölüm'
10 Mayıs 2008 / 08:19 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Son 8 ayda 20 kişinin öldüğü Tuzla Tersanelerinde 'ihmal terörü' bir işçinin daha canını aldı. Kızağa çekilen bir kuru yük gemisinde, gaz sıkışması sonucu meydana gelen patlamada 1 işçi öldü, 5 işçi de yaralandı.


Tuzla Tersanelerinde bir kuru yük gemisinin kazan dairesinde meydana gelen patlamada, 1 işçi öldü, 5 işçi yaralandı. Selah Tersanesi'nde kızakta bakımı yapılan kuru yük gemisinde saat 14.30 sıralarında patlama meydana geldi. Kazan dairesinde boya yapılırken gaz sıkışması sonucu meydana geldiği öğrenilen patlamada, İzzet Güder (23) adlı işçi hayatını kaybetti.


TERHİSİNİ YENİ ALDI


Patlamada yaralanan işçiler Çınar Kaygısız, Serkan Üveyir, Hüseyin Erdur, Kenan Can ve mühendis Selin Bahar Kır, Tuzla Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Yaralı işçilerden Çınar Kaygısız'ın durumunun ağır olduğu belirtildi. Olayda yaşamını yitiren İzzet Güder'in, askerden yeni geldiği ve işbaşı yaptığı belirtildi.


Patlamanın ardından olay yerine çok sayıda itfaiye ve ambulans ekibi sevk edildi. Polis, patlamayla ilgili inceleme başlattı.


Görgü tanıkları, patlamada geminin çelik levhalarından birinin yaklaşık 100 metre havaya fırladığını söyledi. Patlamadan hemen sonra, tersane önünde toplanan işçiler ve bir sendikanın üyeleri, taşeron firma yetkilileriyle tartıştı. Tartışmanın büyümesi üzerine olay yerine Çevik Kuvvet sevk edildi.


LEVHA 100 M FIRLADI


Son yıllarda iş yükü artan Tuzla Tersanelerinde güvenlik ihmali nedeniyle yaşanan iş kazalarında 8 ayda 20 işçi hayatını kaybetti.


Son ölümle bu sayı 21'e çıktı. Son 8 yılda ölenlerin sayısı ise 86 oldu. Tuzla'daki ölümleri araştırmak amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu'nun raporunda güvenlik önlemlerinin yeterince denetlenmediği belirtilmişti.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler