YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tutanakların yarısı düzmece
Tutanakların yarısı düzmece
21 Mart 2013 10:50
Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, trafik kazasına karışan sürücüler arasındaki tutanakların yarısına yakınının düzmece olduğunu öğrenildi.

Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, trafik kazasına karışan sürücüler arasındaki tutanakların yarısına yakınının düzmece olduğunu belirterek, "Alkollü sürücüler kendilerini böyle aklıyor. Yapılan bu suistimaller ileride sürücülerin başını yakabilir" dedi.  

Yeni Karayolları Trafik Kanunu ile kaza yapan sürücülerin artık polisi beklemek zorunda kalmadan kendileri arasında tuttuğu tutanakların geçerli sayılması emniyet görevlilerinin yükünü azalttı. Oto galericileri ise sürücüler arasındaki tutanaklarda suistimallerin yaşandığını iddia ediyor. Yaralamalı ve ölümlü kazalar hariç maddi hasarlı kazalarda trafik ekiplerinin müdahalesinin azalması sigorta şirketlerini de mağdur ediyor. Bu konuda kendilerine çok fazla şikayet geldiğini belirten Bursa Oto Galereciler Odası Başkanı Hakan Yanık, trafik kazası tutanaklarının doğru bir şekilde kaydedilmesi gerektiğini anlattı. Uygulamanın hayata geçtiği günden bu yana alkollü sürücü tutanaklarına az rastlanıldığını ifade eden Yanık, bu şekilde alkollü sürücülerin kendilerini akladığını açıkladı.

"Tutanakların yarısı gerçek dışı"
 

Polisin maddi hasarlı kazalardaki tutanak tutma uygulamasının ortadan kalkmasının ardından sürücülerin kendi hazırladığı tutanakların sigorta şirketlerini mağdur ettiğini söyleyen Yanık, düzmece sigorta hazırlanması ile ilgili çok fazla şikayet aldıklarını kaydetti. Sigorta tutanaklarının şahısların kendi aralarında tutmaları neticesinde yapılan poliçelerinin büyük bir çoğunluğunda usulsüzlük olduğunu savunan Yanık, "Bu tutanaklarda alkollü sürücü kendi kusurunu kapatabilir. Sigorta şirketleri bu konuda bize sürekli şikayette bulunuyor. Aldığımız bilgilere göre bu tutanakların yüzde 50'ye yakının düzmece olduğunu bize söylediler. Şahıslar kendi aralarında tutanak tuttuktan sonra Türkiye'de alkollü bir trafik tutanağı tutulamadı. Bundan dolayı zarar ettiklerini söylediler. Çözüm konusunda bizden yardım istiyorlar. Bu konuda suistimallerin önüne geçilmelidir" dedi.

Yanık, trafik tutanaklarındaki suistimalleri ortadan kaldırmak için tutanak tutma yetkisinin tekrar polise verilmesi gerektiğini savundu.

 

 

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler