YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'nin yüzde kaçı kendini dindar olarak tanımlıyor?
Uluslararası bir ankete göre küresel nüfusun üçte ikisi dindar. 65 ülkede yapılan ankete göre en dindar ülke Tayland, en az dindar ülke ise Çin. Türkiye'de ise, nüfusun yüzde 79'u kendini dindar olarak tanımlıyor.
Türkiye'nin yüzde kaçı kendini dindar olarak tanımlıyor?
13 Nisan 2015 / 22:52 Güncelleme: 13 Nisan 2015 / 22:55

Kamuoyu araştırma şirketi Win/Gallup Internatinol 65 ülkede yaklaşık 64 bin kişiyle gerçekleştirdiği anketle dünyada dindarlığın haritası çıkarıldı. Araştırmaya göre dünya nüfusunun üçte ikisi kendini dindar olarak tanımlıyor. Dünyanın en dindar ülkesi yüzde 94''le Tayland oldu. Tayland'ı yüzde 93 ile Ermenistan, Bangladeş, Gürcistan ve Fas takip ediyor.

Ankette yer alan ülkelerden biri de Türkiye oldu. Türklerin yüzde 79'u kendini dindar olarak niteledi. Türkiye'de dindar olmayanların oranı yüzde 13, ateistlerin oranıysa yüzde 2 olarak belirlendi. Türklerin yüzde 6'sı ise bu konuda çekimser kalmayı tercih etti.

Dünyada dindar nüfus oranının en düşük olduğu ülke ise Çin oldu. Çinlilerin sadece yüzde 6'sı kendini dindar olarak tanımlıyor. Ankete katılan Çinlilerin yüzde 61'i kendini ateist olarak niteliyor.

Çin'i yüzde 13 ile Japonya, yüzde 19 ile İsveç, yüzde 23 ile Çek Cumhuriyeti, yüzde 26 ile Hollanda takip ediyor.

Kamuoyu araştırma şirketi Win/Gallup Internatinol'ın anketinde ayrıntılı verilere de yer veriliyor.

Buna göre gençler yaşlılara göre, az eğitimli olanlar çok eğitimlilere göre, düşük gelirliler de zenginlere göre daha dindar.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler