YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'nin su problemi kalmadı
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul’da 15 günde bir su verilen yerlerin kalmadığını belirterek, “Şu anda 58 su olmayan şehrimize su götürdük. Artık Türkiye’de su problemi yok” dedi.
Türkiye'nin su problemi kalmadı
22 Mayıs 2013 / 14:02 Güncelleme: 22 Mayıs 2013 / 14:03

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen “Uluslararası Katı Atık Su ve Atık Su Kongresi”, Haliç Kongre Merkezi’nde başladı. Kongrenin açılışına Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, yerli ve yabancı davetliler katıldı. Kongrenin açılışında konuşan Bakan Eroğlu, İstanbul’a su vermek için çok çalıştıklarını anlattı.

Bakan Eroğlu, “1994 yılında Sayın Başbakanımız İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı kazandı. O zaman İstanbul’un nüfusu 6 buçuk milyon fakat su yok. Yani haftada 15 günde bir bu şehre su veriliyor ama biz azimle çalıştık, İstanbul susuz olamaz dedik. Susuzluğun faturası çok ağır. Salgın hastalıkların yüzde 90’nın sudan geçtiğini ifade etmeliyim hatta İstanbul’da üst katlara su olmadığı için ağır bidonlarla su taşınmasından dolayı hanımlarda meydana gelen bel fıtığı hastalıkları. Hakikaten İstanbul’a su vermek için çok çalıştık” dedi.

Yurtdışından gelen misafirlere seslenen Eroğlu, “Şu anda dünyanın en modern tesisleri İstanbul’dadır. Dolayısıyla fırsat bulup bu tesisleri gezerlerse büyük memnuniyet duyarız” diye konuştu.

“Şuanda artık İstanbul’da 15 günde bir su verilen yerler yok” diyen Bakan Eroğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“2071 yılına kadar suyumuz hazır. 185 kilometre öteden Melen’den buraya su getirdik. İstanbul’da su meselesi hallolunca baktık ki Türkiye’de de su problemi var. bütün Türkiye için 81 şehrimiz var 81 vilayet için bir eylem planı hazırladık. Şu anda 58 su olmayan şehrimize su götürdük. Artık Türkiye’de su problemi yok. Şu anda mezra hariç bütün köylerde şehirlerde 2050 yılına kadar suyumuz var. Yani yüzde 99.9 Türkiye’de suya vatandaşlarımız erişebiliyoruz. Bütün dünyada özellikle suya erişim son derece sınırlıyken, yaklaşık 1 buçuk milyar insan suya erişemezken, Türkiye’de artık neredeyse yüzde 100’ü 24 saat suya erişebilir halde.”

Daha sonra konuşma yapan Bakan Erdoğan Bayraktar ise atık su sorununa dikkat çekti.

Bakan Bayraktar ise,”Yoğun şehirleşme, teknolojik ilerleme, sanayileşme ve bununla birlikte şehirlerin yeniden dizaynı atık su sorununu ortaya çıkarmış böylece atık türlerinde ve miktarlarında görülen artış tüm atıkları içerisine alan entegre bir yaklaşımı zorunlu kılmıştır. Entegre atık yönetimi, atıkların geri kazanımı ve nihai bertaraf için gerekli teknolojiyi ve yönetim esaslarını seçip uygulamaktır. Gerek katı atık konusunda dünya ile bütünlük içerisindeyiz. Birleşmiş milletler sözleşmelerine en ileri derecede uyum göstermeye gayret ediyoruz” dedi.

 

AA

Etiketler:
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler