YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'nin şefkat eli Suriyeli sığınmacıları ısıtıyor
Türkiye'nin şefkat eli Suriyeli sığınmacıları ısıtıyor
14 Aralık 2013 15:54
AFAD, kamplarda kalan Suriyelilerin soğuk hava şartlarından etkilenmemesi için önlemlerini arttırdı.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), kamplarda kalan Suriyelilerin soğuk hava şartlarından etkilenmemesi için önlemlerini artırdı.

AFAD yetkililerinden alınan bilgiye göre, Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Osmaniye, Adıyaman, Adana, Mardin, Malatya'daki 22 çadırkent ve konteynerkentlerde 206 bin Suriye vatandaşı barınıyor.

Suriye'deki iç karışıklıkların ardından sığınmacılara kapılarını açan Türkiye, misafirlerinin başta barınma olmak üzere yiyecek, sağlık, güvenlik, eğitim gibi her türlü insani yardım ihtiyacını karşılamaya devam ediyor.

Diğer ülkelerdekilerin ötesinde şartlara sahip kamplarda kalan Suriyelilerin, son günlerde şiddetini artıran soğuk havadan etkilenmemesi için de her türlü tedbir alınıyor.

Yağlı radyatörle yangın riskine son

Bu kapsamda, daha önceden yazlık çadırları kışlıklarla değiştiren AFAD, bunları yeniden gözden geçirerek eskiyen, yıpranan ve bozulan çadırları yeniledi. Zemin, yerin soğuğunu engellemek amacıyla keçeyle kaplandı.

Tüm kamplardaki sığınmacılara yağlı radyatör dağıtılarak yangın riski ortadan kaldırılırken, her türlü olasılığa karşı itfaiye ekipmanları ve yangın söndürücüler de hazır bekletiliyor.

400 bin battaniye dağıtıldı

Çadırkent ve konteynerkentlerde kalan her Suriyeli'ye ikişer olmak üzere 400 bini aşkın battaniye dağıtıldı. Başta çocuklar olmak üzere kaban ve mont dağıtımına da başlandı.

Öte yandan kamplarda karla mücadele ve temizlik ekipleri oluşturuldu.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler