YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'nin en yaşlısı öldü
Türkiye'nin en yaşlısı öldü
31 Mart 2010 16:23
Türkiye'nin en yaşlı adamı olduğu ileri sürülen 127 yaşındaki Salih Akdemir, vefat etti.

 

Salih Akdemir, II. Abdülhamit Han döneminde, 1883 yılında doğdu. Ailesinin fakir olması nedeniyle küçük yaşlarda çalışmak için evden ayrılan Salih Akdemir'in nüfus kaydı yapılmadı. Nüfusa kayıt yaptırdığında 332 yazılan Akdemir, 40 yaşından sonra askere gitti ve bu yaştan sonra evlendi. Taş ustalığı yapan, hayatında 1 kere güneşte fazla kaldığı için doktora giden asırlık dede, 127 yaşında hayata veda etti. 2003 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi'nde kemik yaşı tarama testine giren Salih Akdemir'in yaşının 120 olduğu belirlenmişti. 
 

Samsun'un Tekkeköy ilçesi Çimenli köyünde yaşayan 1883 yılı doğumlu, 4'ü vefat etmiş 9 çocuk ve 85 torun sahibi Salih Akdemir, 127 yaşında hayatını kaybetti. Salih Akdemir hayatı boyunca 1 kere doktora giderken, yakınları herhangi bir hastalığa yakalanmadan hayatını kaybettiğini söyledi. Yaşamı boyunca hiç sigara kullanmayan ve Çimenli köyü sakinleri tarafından çok sevilen Salih Akdemir'in cenazesi, evinden alınarak Çimenli Camii'nde getirildi. Öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazını Salih dedenin din görevlisi olan torunu İdris Akdemir kıldırdı. Cenazeye Tekkeköy Belediye Başkanı Hayati Tekin, Akdemir'in çocukları, torunları ve sevenleri katıldı. 127 yaşında vefat eden Salih Akdemir'in naaşı, cenaze namazının ardından aile kabristanlığında toprağa verildi. 
 

Salih Akdemir'in 70 yaşındaki oğlu Hasan Akdemir ile 64 yaşındaki oğlu İhsan Akdemir, babalarının sağlık sorunu olmadan yaşadığını belirtti. Çimenli Köyü Muhtarı Selahattin Koçak, "Köyümüz kurulalı köyümüze yerleşti. Hasta olmadı, ilaç almadı. Bildiğimiz kadarıyla hastanede hiç yatmadı. Kendi ihtiyaçlarını kendi gideriyordu. Hasta olmadan hayatını kaybetti" dedi. İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler