YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'nin en çok göç alan ili
Yeni nüfus sayımı sistemine geçildikten sonra göç hareketleri incelendi. Mega kent İstanbul zirveyi başka bir ile kaptırdı..
Türkiye'nin en çok göç alan ili
16 Aralık 2009 / 15:56 Güncelleme: 16 Aralık 2009 / 15:57

Nüfus sayımı ve adrese dayalı nüfus kayıt sistemi 2008 verilerine göre, Türkiye'nin 4 büyük kenti arasında Bursa, gerek kişi sayısı gerekse net göç hızı bakımından birinci sırada yer alıyor.

İç Göç Entegrasyon Projesi Bursa Kent Koordinatörü Gökhan Çatalkaya, AB finansmanıyla Türkiye'nin 4 büyük kentinde yürütülen İGEP kapsamında düzenlenen ''Ulusal Sempozyum'' sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, nüfus sayımı ve adrese dayalı nüfus kayıt sistemi verilerine göre, illerdeki nüfus artışlarına bakıldığında İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir'in nüfuslarının 2000-2008 arasında yılda yüzde 1,2-2,7 arasında artış gösterdiğini belirtti.

Geçen yıl Türkiye'nin yıllık nüfus artış hızının yüzde 1,3 olarak gerçekleştiğini anlatan Çatalkaya, bu çerçevede Ankara'nın Türkiye ortalamasına yakın bir büyüme gösterdiğini kaydetti.

Çatalkaya, Bursa'nın nüfusunun ise 2000-2008 yılları arasında 382 bin kişi artarak, yüzde 18'lik büyüme kaydettiğini, aynı dönemde en hızlı büyümeye sahne olan İstanbul'un nüfus artış hızının da yüzde 26 olarak gerçekleştiğini dile getirerek, ''Bu, yılda 400 bini aşkın kişinin İstanbul nüfusuna ve yaklaşık 40-50 bin kişinin Bursa nüfusuna eklendiği anlamına gelmektedir'' dedi.

Sadece 2008 yılının göçle ilgili verilerine bakıldığında, Bursa'nın 4 büyük kent içinde gerek kişi sayısı gerekse net göç hızı bakımından birinci olduğunu ifade eden Çatalkaya, ''Bu, son derece dikkati çekicidir. Bursa, 2008 yılında 36 bin kişilik net göç almıştır ve net göç hızı yılda yüzde 1,4 düzeyindedir. Bu sayılar, hızında belirli bir düşüş olsa da özellikle Bursa gibi bazı büyük kentlerimizin ciddi miktarlarda göç almaya devam ettiğini göstermektedir'' diye konuştu.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler