YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'nin ciğerleri alev alev
Neredeyse hepsi aynı anda başladı. Türkiye, ardarda gelen yangın haberleriyle sarsıldı. Resmen ormanlarınız kavruluyor!
Türkiye'nin ciğerleri alev alev
24 Ağustos 2009 / 07:24 Güncelleme: 24 Ağustos 2009 / 00:00


Denizli, Alanya, Bursa , İzmit derken bir yangında da Yalova'da çıktı... Yalova'nın Armutlu ilçesi yakınlarında çıkan orman yangını kontrol altına alındı. Yangının, yaklaşık 200 hektarlık alanda etkili olduğu kaydedildi.


Yangın söndürme çalışmalarına Bursa Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı itfaiye ekipleri ile çevre ilçelerden gelen itfaiye ve AKUT ekipleri destek veriyor. Yangın sahil kesimde söndürülürken, Hayriye ve Mecidiyeköy mevkilerinde yer yer etkili olmaya devam ediyor. Yangın söndürme çalışmalarına katılan ekipler, sahurlarını yangın alanında yaptı.


Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan, yangının son durumuyla ilgili olarak, "İhbarın gelmesiyle Bursa ve yakın ilçelerden itfaiye ekipleri olay yerine hızla intikal etti. Arkadaşmlarımızın özenli çalışmaları sayesinde şu saat itibariyle yangını kontrol altına aldık. Yangında herhangi bir sitenin yandığı şeklindeki haberler doğru değil. Sadece bir sitenin yakınında bulunan baraka büyük ölçüde zarar gördü. Arkadaşmarımız soğutma çalışmalarına devam ediyor" açıklamasında bulundu.


Alevlerin tehdit ettiği ve saat 17.00 sularında tahliye edilen Fıstıklı'daki toplam 130 villanın bulunduğu Parıltı ve Özturunç Sitesi sakinleri, yetkililerin, saat 01.30 itibariyle yangının büyük ölçüde kontrol altına alındığını, evlerine dönebileceklerini söylemesi üzerine evlerine geri döndüklerini söyledi. İftarlarını dışarda açmak zorunda kalan ve saatler sonra yeniden evlerine dönebilen site sakinleri, "Alevler bizi korkuttu. Evlerimiz yanacak diye korkudan boşalttık. Evlerimizden umudu kesmiştik. Çok büyük, korkunç bir yangındı. Ama şimdi yetkililer yangının büyük ölçüde kontrol altına alındığını söyledi, biz de evimize dönüyoruz" diye konuştular. Öte yandan AKUT ekipleri de yangın söndürme çalışmalarına karadan destek verdi. Yer yer beliren alevler itfaiye ve AKUT ekiplerince söndürülüyor.


YALOVA VALİSİ AÇIKLAMA YAPTI


Yangının 200 hektarlık alanda etkili olduğu, 150 hektarlık kızılçam ormanlık alanın tamamen yandığı belirtildi. Yangın, Armutlu'ya bağlı Hayriye köyünde öğleden sonra otluk alanda henüz bilinmeyen sebeple çıkmış, rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyümüştü.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler