YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'nin bir rüyası daha gerçek oldu
Türkiye'nin bir rüyası daha gerçek oldu
15 Şubat 2014 21:00
Haliç Metro Geçiş Köprüsünün açılış törenine katılan Başbakan Erdoğan, “Dünya Marmaray’ı konuşuyor. Şimdi de Haliç’teki bu köprü konuşulacak” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Metro Geçiş Köprüsünün açılış törenine katıldı. Törende konuşan Erdoğan, Haliç Metro Geçiş Köprüsü projesi ile ilgili bilgiler vererek, “Taksim Yenikapı sadece 7.5 dakika, Taksim-Kadıköy 24.5 dakika, Taksim- Kartal arası artık 69.5 dakika oluyor.

Bugün yaptığımız ve açacağımız hat 3.5 kilometre ve 3 istasyondan oluşuyor. Dünyanın en zor metro istasyonunu gerçekleştiği bir hat oldu. İstanbul’un binlerce yıllık tarihini barındıran bir bölgede tarihi eserlere arar vermeden bu hattı inşa ettik. Bu hattı inşa ederken İstanbul’un bilinen tarihi de değişti. 23 ahşap antik gemi ortaya çıktı. İstanbul tarihinin 8 bin 500 yıl öncesinde dayandığı ortaya çıktı.

77 milyon harcayarak ve hattın gecikmesini göze alarak tarihi eserleri de ortaya çıkardık. Bu açılış 4.5 yıl önce yapılacaktı bu hassasiyetimiz sebebiyle gecikti. Tarihi eserlere zarar vermemek için ray bağlantılarında en son teknolojiyi tercih ettik, gürültü ve titreşimi en aza indirdik. İstanbul güzelliğine güzellik katacak bir köprüyü de Haliç üzerinde inşa ettik. Haliç istasyonu sayesinden İstanbullular Haliç’in güzelliğini temaşa edecek, köprü üzerindeki dinlenme imkanlarından istifade edecekler.

Bütün diğer metro hatlarında olduğu gibi 124 adet modern, teknolojik, sürücüsüz vagon bu hattımızda hizmet verecek. Bu hatla İstanbul’da raylı sistem uzunluğundu 141 kilometreye çıkarttık. 2019 yılında hedefimiz 420 kilometre metro uzunluğuna ulaşmak. Demir ağlarla ördük ülkemizin dört bir yanını var ya onuncu yıl marşında; kim örmüş bu CHP mi? Gazi Mustafa Kemal’den sonra raylı sistemde bir adım yok. Bizimle başladı. 2019 sonrasında da 776 kilometre metro hattına İstanbul kavuşmuş olacak” dedi.

“Yenikapı'ya Marmaray ile geldim”

Yenikapı’daki tören alanına gelirken Marmaray’ı kullandığını anlatan Başbakan Erdoğan, “Kısa bir sürede Üsküdar’dan bindik Yenikapı’ya ulaştık. İstanbul’da yaşayıp da hala Marmaray’a binmemiş vatandaşlarımız var. Türkiye’nin hatta dünyadan turistler gelip Marmaray’ı test ediyorlar. Geçenlerde Japonya’daydım. Malezya’daydım Marmaray’ı konuştuk. Dünya Marmaray’ı konuşuyor. Şimdi de Haliç’teki bu köprü konuşulacak. Tüm İstanbullu kardeşlerimin tecrübe etmesini istiyorum” diye konuştu.

İkinci Dünya Savaşının yıkımını yaşayan ülkelerin yeniden toparlandığını ancak Türkiye’nin bu yıkımı yaşamamasına rağmen geride kaldığını ifade eden Başbakan Erdoğan, “Aciz idareciler sebebiyle onlar yaptılar bizim milletimiz izlemek zorunda kaldı. Avrupa’dan işçi kardeşlerimiz geldiğinde bizlere ayrı bir dünyayı anlattılar 60’lı yıllardaki büyüklerimiz. Bize oradaki yolları, metroları, trenleri anlattılar. Çikolata getirirlerde çünkü o dahi bizde yoktu. Bize defterler kalemler getirirlerdi onlar dahi yoktu. Bize uçağa binmenin nasıl bir duygu olduğunu anlatırlardı. Benim milletim sadece iç geçirdi, hayranlıkla izledi. Çünkü uçağa binmek nedir bilmiyordu.

1994 yılında işbaşına geldiğimizde içimizde bu burukluk ve eziklik vardı. Onun için çok çalıştık. İktidara gelince Cumhuriyet tarihin reformlarını gerçekleştirdik. Batı standartlarının üzerine çıktık. İstanbul - Ankara arasında lüks otobüs fiyatına uçağa binmek mümkün. Göreve geldiğimizde sadece THY vardı. Şu anda özel sektör şirketleri taşımacılık yapıyor. Dünya ülkeleri arasında artık THY bakıyorsunuz ilkler arasında yerini almış vaziyette. Batıdaki modern otobanlar benim ülkemde de var. Cumhuriyet tarihinde yapılan bölünmüş yolun katını yaptık. Batının hızlı trenleri mi var artık bizde de var. Eskişehir-Ankara. Şimdi İstanbul hızla devam ediyor. Kısa zamanda Eskişehir-İstanbul etabını tamamlıyoruz” şeklinde konuştu.

 

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler