YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'nin beşinci yüz nakli yapılacak
Türkiye'nin beşinci yüz nakli yapılacak
17 Temmuz 2013 23:58
Muğla'da beyin ölümü gerçekleşen Polonyalı Andrzej Kucza'nın yüzü, Recep Sert adlı hastaya nakledilecek.

Tatilini geçirdiği Akyaka beldesinde denizde boğulma tehlikesi geçiren ve Muğla Yücelen Hastanesine kaldırılan 43 yaşındaki Polonyalı turist Andrzej Kucza'nın beyin ölümü gerçekleşti. Ailesi, Kucza'nın organlarını bağışlama kararı aldı.

Yüzü de bağışlanan Polonyalı Kucza'nın doku testlerinin Bursalı olan ancak İzmir'de yaşayan 27 yaşındaki Recep Sert ile uyum gösterdiği belirlendi. Bunun üzerine Kucza'nın yüzünün Recep Sert'e nakledilmesi kararlaştırıldı.

Kucza'nın organlarını almak için Antalya'dan uçakla yola çıkan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibinin, Dalaman Havalimanı'na inerek Muğla'ya geleceği öğrenildi. Kucza'nın yüzünün Recep Sert'e nakledilmesi bekleniyor.

"İki hasta arasında karar verildi"

Türkiye'nin ilk ve dördüncü yüz naklini gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan, Türkiye'nin beşinci yüz naklini de Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde gerçekleştireceklerini söyledi.

Operasyon için ekibi ile Muğla'ya yola çıktığını kaydeden Özkan, "Kucza'nın dokuları iki hastaya uyum gösterdi. İki hasta arasında karar verdik ve yüzün Sert'e nakledilmesini kararlaştırdık" dedi.

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise Muğla ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, konuyu yakından takip ettiğini söyledi.

Türkiye'nin organ nakli konusunda kat etmesi gereken yol olduğunu belirten Müezzinoğlu, "Ömer hoca ve ekibi şu anda yola çıktı, geliyorlar. Türkiye artık bu noktalara geldi. Ambulans uçak, ambulans helikopter, seyyar ekipler ile Ömer bey de maşallah, Allah nazardan saklasın, iyi bir ekibi var. Organ naklinde, yüz naklinde doku naklinde daha çok mesafeler kat etmemiz lazım" diye konuştu.

Bir turistin organlarını bağışlamasının insani bir duygu olduğuna işaret eden Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

"Bizim milletimizden de biz bunu istiyoruz; Organ bağışında çok gerilerdeyiz. İnsanı yaşatmak çok önemli. Bizim medeniyet anlayışımız der ki 'insanı yaşat ki devlet yaşasın'. Bu anlamda da vatandaşlarımızdan doku bağışında, organ bağışında daha çok duyarlılık istiyoruz."

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler