YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'den Kızılderililere yardım
Türkiye'den Kızılderililere yardım
13 Kasım 2013 11:30
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı, Oregon eyaletinin Kızılderili kabilesine, okul su deposu projesi için 200 bin dolarlık çek bağışında bulundu.

Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'nde düzenlenen etkinliğe Büyükelçi Namık Tan, TİKA Başkanı Serdar Çam, Oregon Kızılderilileri Şefi Joseph Moses ve çok sayıda davetli katıldı.

Moses, yaptığı açıklamada, "TİKA ve Türkiye ile olan ilişki ve dostluğumuzun devam etmesini umuyoruz. Bize verdikleri desteğe minnetarız" diye konuştu.

Türkiye ve TİKA'ya, yardımlarından dolayı bir kez daha teşekkür etmek istediğini dile getiren Moses, 200 bin dolarlık yardımın yaklaşık 720 öğrenci için inşa etmekte oldukları ilkokulda kullanılacağını belirtti. Moses ayrıca, Oregon eyaletinde dağınık halde bulunan Kızılderililerin bir araya getirilmesi amacıyla yürütülen bir proje için de TİKA'dan destek beklediklerini ifade etti.

TİKA Başkanı Çam ise, Amerikalılar'ın çeşitli eyaletlerinde bulunan yerlilerin bir araya gelmiş olduğu bir toplantıya katıldıklarını belirterek şunları söyledi:

"Bize konu intikal edeli bir seneden fazla süre oldu. Burada bulunan çeşitli bölgelerdeki yerlilerin bazı ihtiyaçları olduğunu ve çeşitli şekillerde sponsorlarla desteklendiğini ifade ettiler.

Türkiye-Amerika ilişkilerine de dolaylı olarak katkı sağlayacak bir çalışma olarak böyle bir projeyi bize getirdiklerinde değerlendirdik." Çam, başta hükümet ve Sayın Başbakanın bu konudaki çalışmaları desteklemesi ve katkı vermesi neticesinde bu sembolik çalışmayı yapmış olduklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Burada amaç, geniş bir yerleşim bölgesinde inşaatı devam eden bölgede, Türkiye olarak da biz bir su deposunun tesisatının kurulmasıyla ilgili kısma katkı sağlamış olduk. Önümüzdeki yılın ortalarına kadar tamamlanmış olur. Buradaki yerlilere, dost bir halka böyle bir katkıda bulunmaktan dolayı mutluluklarımızı ifade ettik."

"TİKA buradaki gücümüzü artırdı"

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan ise, "Herşeyden önce TİKA ve değerli Başkanı Serdar Çam beyefendiye teşekkür ediyoruz. Gerçekten de bize çok destek oldu. Bizim burada gücümüzü artırdılar" yorumunda bulundu.

Büyükelçi Tan, buradaki Kızılderili kabileleri ile uzun bir süredir görüştüklerini belirterek şunları söyledi: "Bunların buradaki yaşamlarını biraz daha kolaylaştırmak bakımından acaba ne gibi katkılarda bulunabiliriz diye.

Biz öncelikle bunu ticaret alanında düşünmüştük. Ancak daha sonra gördük ki, böyle küçük, pratik yardımlara da ihtiyaç var. O zaman TİKA'nın kapısını çaldık. TİKA bugün bize yurtdışında gurur veren çalışmalar yapan en önemli organizasyonlarımızdan biri. TİKA, bizimle birlikte burada başlattığımız süreci hakikaten, çok büyük bir güçle, katlanarak faydalı şekle dönüşmesini sağladılar."

"Türkiye'nin yumuşak gücünün güzel bir örneği" 

Kızılderili kabileleri ile ilişkilerin daha da güçlendirilmesinin mütevazı bir başlangıç olduğunu anlatan Tan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bunun ne yararı var diyeceksiniz? Bunun yararı şu: Bugün Sayın Başkan Serdar Çam'ın burada bulunuşu vesilesiyle 10 Kongre üyesi ile ayrı ayrı görüşme fırsatı bulduk.

Genel kongrelerinde bütün Amerika'nın çeşitli yerlerinden gelen kabilelerin temsilcileri ile tanıştık. Onlara Türkiye'yi anlattık. Hem bir tanıtım aracı, hem de Türkiye'nin yumuşak gücünün burada güzel bir örneğini verdik. O yüzden çok mutluyuz.

Bugünkü, bu küçük kültürel gösteri de bu sıcak ilişkilerin daha da yakınlaşması için bir vesile oldu."

Yapılan konuşmaların ardından küçük bir Kızılderili grubu, geleneksel çalgılar eşliğinde Kızılderili şarkıları söyledi. Etkinlik karşılıklı hediye takdimiyle sona erdi.

12:33
 // DÜNYANIN EN KIZIL DERİLİ ADAMI
Ey hükümet, önce kendi zor durumda olan vatandaşlarına yardım et. Hadi, somali, mymar, gibi yerleri anladık ta, kızılderililerin neyi eksik....
14 Kasım 2013 12:33
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler