YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'deki bütün şehit madenci yakınlarına kamuda iş imkanı
Türkiye'deki bütün şehit madenci yakınlarına kamuda iş imkanı
01 Mart 2016 23:00
Sadece Soma şehitlerinin yakınlarına iş imkanı tanıyan yasaya itiraz kabul edildi. Artık tüm maden şehitlerinin yakınları için iş imkanı tanınacak.

Zonguldak Maden Şehidi Aileleri Derneği öncülüğünde kamuoyunda “Soma Yasası” olarak bilinen ve Soma’daki maden kazasında hayatını kaybedenlerin yakınlarına kamuda iş imkanı sağlayan yasadan faydalanamadıkları için Zonguldak İdare Mahkemesi’ne açılan dava, maden şehidi yakınlarının lehine sonuçlandı.  

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren Zonguldak Maden Şehidi Aileleri Derneği'nin Başkanı Çetin Yiğit, Türkiye genelinde yaklaşık 700 şehit madenci yakınının kamuda iş imkanına kavuşması için Zonguldak İdare Mahkemesi’ne açtıkları davanın olumlu neticelendiğini söyledi. 

Mahkemenin kararında Soma’da hayatını kaybeden maden şehidi yakınları için çıkan yasanın Anayasa’nın 10. Maddesi’nde yer alan ‘eşitlik ilkesine aykırı’ olduğuna vurgu yapıldığını belirten Çetin, dosyanın Anayasa Mahkemesi’ne gönderildiğini söyledi. Yiğit, gazetecilere yaptığı açıklamada “Bildiğiniz gibi Soma yasasından dolayı Soma'daki maden şehitleri kardeşlerimizin yakınlarına kamuda iş imkanı tanınmıştı.

Bu yasadan tüm Türkiye'deki ve Zonguldak'taki maden şehitlerinin yakınları mağdur oldu. Biz de bu konuyla ilgili bir yoldan bu yana çeşitli girişimlerde bulundu. Sonuç alamayınca da dava açmak zorunda kaldık. 15.09.2015 tarihinde Zonguldak İdari mahkemesine dava açtık. Davamızla ilgili dün Zonguldak İdari mahkemesi karar verdi. 'Anayasa'ya eşitlik ilkesine aykırı' olduğu kararı verildi.

Dosyanın Anayasa mahkemesine gönderilmesine karar verilmiştir. Bu bizim için Maden şehitleri yakınları için olumlu gelişmedir. İnanıyoruz ki oradan da dosyanın aynı şekilde geleceğini ve tüm maden şehitleri yakınlarının bu haktan yararlanacağından dolayı inşallah bir nebze acılarını dindirmiş olacağız" dedi.

 

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler