YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'deki araçların yarısı eski
Türkiye'de trafiğe kayıtlı araçların yarısının 20 yaşın üstünde olduğu açıklandı.
Türkiye'deki araçların yarısı eski
26 Şubat 2013 / 11:33 Güncelleme: 26 Şubat 2013 / 11:47

Uzmanlar, Türkiye'de trafiğe kayıtlı 16 milyon aracın yarısının 20 yaşın üzerinde olduğunu belirterek, ömrünü tamamlamış hurda araçların ve parçalarının geri kazanımının ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Makine Mühendisi Güngör Kaya, özellikle çevre ve insan sağlığının korunması için araçlardan kaynaklanan atık oluşumunun engellenmesi gerektiğini ifade etti. Kaya, ömrünü tamamlamış hurda araçlar ve bunlara ait parçaların geri dönüşüm ve geri kazanımlarına önem verilmesinin ülke ekonomisine büyük katkı sunacağını anlattı. Kaya, “Ömrünü tamamlamasına rağmen halen trafikte kullanılan araçlar ile mahalle aralarına gelişigüzel terk edilmiş ve bulunduğu yerde çevre kirliliği oluşturan hurda araçlar toplatılarak ekonomiye kazandırılmalıdır. Bu işlem, otomobil sanayinin ham madde ve çevreyle ilgili etkilerini minimuma indirilmesini sağlar. Bu sebeple çevremizin ve çocuklarımızın daha sağlıklı geleceği için geri dönüşüme önem vermeliyiz” dedi.

“Trafiğe kayıtlı araçların yarısı 20 yaş üstünde”

Türkiye'de trafiğe kayıtlı toplam yaklaşık 16 milyon civarında araç bulunduğunu ifade eden Kaya, "Trafiğe kayıtlı 16 milyon civarında aracın yüzde 21.74'ü en az 20 yaşında, toplam araç sayısının yüzde 12.3'ü ise 27 yaş ve üzerinde. Yani şu anda trafiğe kayıtlı araçların neredeyse yarısı 20 yaşın üzerinde. Bu konuda gerek can ve mal güvenliği açısından gerekse bu araçların çevreye verecekleri etkiler göz önünde bulundurularak acil önlem alınmalıdır. Yapılması gereken sıkı denetim mekanizması kurularak trafiğe çıkmaları sakıncalı olan ve trafikte patlamaya hazır bomba gibi dolaşan bu araçlarla sokaklarda başıboş halde bırakılmış ve tehlike arz eden araçlar en kısa zamanda toplanarak geri dönüşüm tesislerinde ham madde veya yarı mamul olarak ekonomiye geri döndürülmelidir” diye konuştu.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler