YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye’de yaş ortalaması 80'e yükseliyor
Türkiye’de yaş ortalaması 80'e yükseliyor
21 Mart 2014 14:19
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye'de yaş ortalamasının 80 yaşa yükseldiğini söyledi.

Sağlık Bakanı MehmetMüezzizoğlu, Edirne'de Trakya Kalkınma Ajansı Sosyo - Ekonomik Mali Destek Programı Kapsamında ‘Büyülerimize Saygı Projesi’nin kapanış toplantısına katıldı.

Trakya Kalkınma Ajansı ve Edirne Valiliği’nce desteklenen ve Yaşlılar Haftası dolayısıyla düzenlenen programda konuşan Bakan Müezzinoğlu, hızla yaşlanan bir ülke konumunda olan Türkiye’de yaşam süresinin ortalama 75 yaşından 80 yaşa yükseldiğini ifade etti.

Bakan Dr. Müezzinoğlu, "Bu yaşlılıkla ilgili yeni yeni projeler geliştirmemiz, insanı yaşat ki devlet yaşasın, insanı yücelt ki devlet yücelsin, anlayışıyla insanımızı merkeze alan, insanımızın yaşam koşullarını daha medeni, daha çağdaş, daha huzurlu, saygın ve insanca olabilmesi adına yeni projeler ve sorumluluklar üstlenmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Az önce çok değerli dostum İbrahim Öztürk beyle masada oturur oturmaz, ‘biz de yavaş yavaş bu gruba giriyoruz’ gibi bir cümle söyledi. Allah bu gruba girmeyi nasip etsin. Bu gruptan sonuna kadar yürümeyi nasip etsin. Çünkü bu gruba gidemeden gitmek de var.

Herkesin yaş grubundaki zenginlikleri kendi imkanlarıyla yaşayabilme şansı olmayabilir. Devlet olmak burada anlamlı, devlet olmak burada önemli, o nedenle her yaş grubunun o yaş grubuna zenginliklerini yaşatabilmeyi inşallah yöneticiler olarak, devlet olarak daha iyi noktalara taşımayı da hep birlikte başarırız diye düşünüyorum” dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş programda yaptığı konuşmada Türkiye’nin dünya’da Endoezya’dan sonra en hızlı yaşlanan 2’inci nüfusa sahip olduğunu belirtti. Huzurevi ile ilgili teknik bilgiler veren Özbaş, 2014 yılında 150 yatak kapasiteli yeni bir huzurevinin temelini atılacağını kaydetti.

Proje kapsamında yaşlılara yönelik gerçekleştirilen programa Edirne Vali Yardımcısı Beyazıt Tanç, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş, Edirne Kamu Hastaneleri Genel Sekrteteri, İlhan Açıkgöz,

Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren, Edirne Basın Yayın Enformasyon İl Müdürü Fikret Dişlioğlu, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Hicran Balı, AK Parti Edirne Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. Ahmet Günşen ve huzurevinde kalan yaşlılar katıldı.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler