YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'de bu şehirler tarihe karışacak!
National Geographic, bütün buzullar eridiğinde sular altında kalacak bölgelerin haritasını çıkardı. İstanbul başta Türkiye'nin bir çok sahil kenti tarihe karışacak.
Türkiye'de bu şehirler tarihe karışacak!
08 Kasım 2013 / 09:29 Güncelleme: 08 Kasım 2013 / 09:38

Dünyanın en çok satan bilim dergisi National Geographic, yeryüzünde tüm buzulların erimesi durumunda dünya haritasının nasıl değişeceğini araştırdı.

Küresel ısınma nedeniyle tüm buzullar eridiğinde deniz suyu seviyesi yaklaşık 65 metre yükselecek. Bu durumda bir çok yarım ada, ada haline gelecek. Bilim insanları, bütün buzulların 5 bin yılda eriyeceğini öngörürken, bu süreçte sıcaklık ortalamasının da 14.4 dereceden 26.6 dereceye çıkması bekleniyor.

Üç ülke yok olacak

National Geographic'in yaptığı çalışmada buzulların tümü eridiğinde Danimarka, Hollanda ve Belçika'nın tüm toprakları sular altında kalacak. Özellikle Kuzey Avrupa'yı etkileyecek olan afetin, Türkiye'nin de kıyı şeridininin sular altında kalmasına neden olacağı öngörülüyor.

Marmara Bölgesi'nde Tekirdağ, İstanbul ve Bursa'nın büyük bir kısmı sular altında kalacak. İzmit de sular tarafından yutulurken, Karadeniz sahil şeridi boyunca Sinop, Samsun, Trabzon illeri içeri doğru daralacak.

Ege Bölgesi'nde İzmir'i yutan sular, Yunan Adaları'nı denize gömecek. Akdeniz Bölgesi'nde ise Adana'daki Çukurova deltası tamamen sular altına gömülecek. Özellikle alçak bölgelerin etkilendiği küresel ısınmadan Kıbrıs Adası'da yüzde 20'lik bir kısmını kaybederek nasibini alacak.

23:43
 // BUNA FIRSAT KALMAZ
Buzullar bir anda eridiğinde;
1.Şiddetli depremler
2.Kasırga ve hortumlar
3.Dünyanın gaz dengesi
4.Vücut sıcaklığında yanan elbiseler
5.Basınç farkı (bir nefeste ciğerleri patlayan canlılar.
6.Bütün damarlı canlıların damarlarının patlaması
7.Güneşin değdiği her yerin kömürleşmesi.
Daha sayayım mı? Yani bu yok oluşumuz demek....
08 Kasım 2013 23:43
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler