YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'de 4 yılda 1,3 milyar fidan üretilecek
Türkiye'de 4 yılda 1,3 milyar fidan üretilecek
31 Mayıs 2016 12:18
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 4 yılda 1,3 milyar adet fidan üretmeyi hedeflediklerini bildirdi.

Eroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Bakanlığın üreteceği fidanlarla ilgili hedeflerin belirlendiğini kaydetti.

Türkiye'nin eskiden fidan ithal ettiğini belirten Eroğlu, son yıllarda fidan üretimi konusunda önemli mesafe alındığını, ülkenin artık kendi fidanını ürettiğini ifade etti.

Kurumlar projeleriyle geldiğinde ücretsiz olarak fidan verdiklerini aktaran Eroğlu, "Yeteri kadar fidanımız var. 1992-2002 arasında ortalama yıllık 75 milyon fidan üretimi gerçekleşirken, 2015'de ülke genelindeki fidanlıklarımızda 333 milyon fidan üretimi gerçekleştirdik." ifadesini kullandı 

Bakanlık olarak her işi planlı yaptıklarını vurgulayan Eroğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Eğer bir işte planlama yapmıyorsanız ve hedef koymuyorsanız o işi başarılı bir şekilde tamamlamanız mümkün değildir. Bu yüzden Bakanlık olarak planlamaya büyük önem veriyoruz. Fidan üretimi hususunda da kendimize bir planlama yaptık ve hedefler belirledik. Bize göre başarının sırrı hedef belirlemektir. Buna göre 2016 yılında 338 milyon, 2017 yılında 284 milyon, 2018 yılında 337 milyon ve 2019 yılında 342 milyon olmak üzere 4 yılda yaklaşık 1,3 milyar fidan üretmeyi hedefliyoruz."

"Ücretsiz fidan dağıtılıyor"

Tabiata sahip çıkma bilinci oluşması için vatandaşlara ücretsiz fidan verdiklerini de belirten Eroğlu, şunları kaydetti: 

"Ağaçlandırma yapmak isteyen ve projeleriyle gelen kurumlara ücretsiz fidan verdiğimiz gibi özel günlerde de vatandaşlarımıza kurduğumuz stantlarda ücretsiz olarak fidan dağıtıyoruz. Vatandaşlarımıza dağıttığımız bu fidanlar ile onlarda yeşile sahip çıkma duygusunu yerleştirmek istiyoruz. Özellikle gençlerin ve çocukların fidan dikerek tabiat sevgisini kazanacağını düşünüyoruz." 

Bakan Eroğlu, ücretsiz fidan dağıtımını her yıl yaptıklarını ifade ederek, "Bu fidanların uygun alanlarda toprakla buluştuğundan hiç şüphemiz yok." değerlendirmesini yaptı. 

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler