YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye tek yürek oldu, Soma'ya koştu
Bankalar Soma mağdurlarının borçlarını sildi, operatörler iletişim için bölgeye koştu. Türkiye çapında yardım kampanyası başlatan TOBB ilk bağışı da kendi yaptı.
Türkiye tek yürek oldu, Soma'ya koştu
16 Mayıs 2014 / 07:50 Güncelleme: 16 Mayıs 2014 / 07:54

Soma faciasının ardından Maliye Bakanlığı, SGK, bankalar ve GSM operatörleri yardım için harekete geçti.

5 milyon TL'lik ilk bağışı yapan TOBB'un Rifat Hisarcıklıoğlu, destek için yardım kampanyası başlattıklarını duyurdu.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar da “Şehit ailelerine 2 milyon liralık bağış kararı aldık. İkinci desteğimiz de gıda yardımı şeklinde olacak.

Ayrıca, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde şehitlerimizin çocuklarının eğitim ve barınma giderlerini de, eğitim hayatları boyunca İTO olarak biz karşılayacağız” diye konuştu.

Alacaklardan feragat ettiler

Özel sektörden bankalar arasında ise ilk adımı atan ING oldu. Hayatını kaybedenlerin kart dahil tüm borçlarını sileceğini açıklayan banka, hayat sigortası alacaklarından feragat edeceğini duyurdu.

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil de “Yaşımını yitirenlerin kredilerini silecek, yaralıların da başvurmaları halinde borçları yeniden yapılandırılacak" dedi. İş Bankası ve Şekerbank da hayatını kaybeden işçilerin borçlarının silineceğini bildirdi. 

Borçlar yapılandırılıyor

Aktif Bank da 4 milyon lira kredi geri ödemesinin 2 ay faizsiz olarak ertelendiğini duyurdu. Garanti Bankası, vefat edenlerin tüm borçlarının sileceklerini açıkladı. Türkiye Finans da açıklamasında "Hayatını kaybedenlerin kredi kartı ve tüketici finansmanı fonlarını ücretsiz iptal edeceğiz. Hayat sigortası tutarını varislere ödeyeceğiz. Kurtulanların ödemelerini 1 Ocak 2015'e kadar erteleyeceğiz" bilgisini verdi.

Tüm borcu kapsıyor

TEB ve Anadolubank da kazada hayatını kaybeden ve yaralanan bireysel müşterilerinin tüm kredi ve kredi kartları borçlarını silecek. Ayrıca, Manisa Soma'daki tüm bireysel müşterilerinin; ihtiyaç, konut, taşıt kredisi ve bireysel finansman kredileri de dahil olmak üzere tüm kredi ödemelerini 3 ay erteleme kararı aldı. Diğer büyük bankaların da benzer uygulamalar için hazırlık yaptığı öğrenildi.

1.000 TL maaş

SGK, kazada hayatını kaybedenlerin ailelerine 1.000 lira maaş bağlayacağını açıklarken, bölgedeki vergi beyanneme süreleri de uzatıldı.

Kapanan hatlar tekrar iletişime açıldı

Bölgedeki müşterileri için 75 dakika, 75 MB internet paketi ve 75 SMS'i ücretsiz olarak tanımlayan Turkcell, bölgede borçtan dolayı kapanan tüm hatları bu süreçte iletişime açtı. Turkcell, bölgeden ve sosyal medyadan gelebilecek yardım çağrıları için de önceliklendirme yaparak, kesintisiz iletişim için 2G ve 3G mobil iletişim istasyonları ile bölgede şebeke desteği sağladı. 

Halk için ücretsiz şarj ve SMS

Vodafone Türkiye, Soma maden bölgesindeki tüm abonelere ücretsiz 100 dakika konuşma yükledi. Şirket, çiftçilere yönelik eğitimler düzenlemek amacıyla hayata geçirdiği 'Çiftçi TIR'ını da 'Ücretsiz İletişim İstasyonu' olarak yeniden organize ederek, bölgeye yönlendirdi. Bu TIR'la Vodafone, bölgede bulunan halk için ücretsiz telefon, SMS, internet ve şarj hizmeti sunacak.

Sabit hatlar 1 yıl boyunca ücretsiz hizmet verecek 

Türk Telekom da bölgede ücretsiz internet ve konuşma hizmeti vermeye başladı. Şirket, Türk Telekom ve TTNET ile ilgili tüm sabit hat kullanımının 12 ay boyunca ücretsiz olması kararı aldı. Şirket ayrıca, bu ailelerin Türk Telekom ve TTNET'e olan tüm borçlarını da silecek. Bunların yanında Soma bölgesinde yer alan tüm Wi-Fi hot spot noktaları ve ankesörlü telefonlar her yöne ücretsiz olarak hizmet veriyor. 

TOBB'dan, kumbaraya 5 milyon liralık bağış 

İş dünyası Soma’daki maden faciasının ardından yardım için harekete geçti. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı (TOBB) Rifat Hisarcıklıoğlu, Soma’daki facianın mağdurlarına destek olmak için yardım kampanyası başlattıklarını açıkladı. 81 ilden 365 oda ve borsanın destek vereceği kampanyaya ilk bağışı 5 milyon lira ile TOBB yaptı. TOBB, tüm şirketlere destek çağrısı yaptı. Kampanyaya katkıda bulunmak için gerekli hesap numaraları ve adresler önümüzdeki günlerde açıklanacak.

 

AKŞAM

Etiketler: , , ,
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler