25 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın189,011
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,1387
 • İstanbul21 °C
 • Ankara19 °C
 • İzmir24 °C
 • Konya19 °C
 • Adana26 °C
 • Antalya26 °C
 • Diyarbakır29 °C
 • Bursa19 °C
 • Kayseri20 °C
 • Kocaeli17 °C
 • Şanlıurfa28 °C
 • Gaziantep22 °C
 • İçel27 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye Nevruz'u kutluyor
İstanbul'da miting alanı dışında da emniyet güçleri geniş güvenlik önlemleri aldı
Türkiye Nevruz'u kutluyor
21 Mart 2010 / 10:44 Güncelleme: 21 Mart 2010 / 13:19

Nevruz kutlamalarının yapıldığı Kazlıçeşme Meydanı'na gelen İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Kazlıçeşme'de 10 bin, İstanbul genelinde ise 30 bin polisin görev yaptığını söyledi. Meydandaki bazı gruplar, Hüseyin Çapkın'ı yuhaladı.

Çapkın, nevruz kutlamalarının İstanbul'daki adresi olan Kazlıçeşme Meydanı'na geldi. Alınan tedbirleri denetleyen Hüseyin Çapkın, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Nevruz Bayramı'nın barış ve kardeşlik getirmesini temenni eden Çapkın, "Halkımızın güvenliği ve huzuru için gereken tedbirler alındı. Elimizden geldiğince gözaltı yapmamaya çalışıyoruz ancak suça karışanlar olursa gözaltına alınır. Kazlıçeşme Meydanı'nda 10 bin, İstanbul genelinde ise 30 bin polis görev yapıyor" dedi.

Öte yandan, meydandaki bazı gruplar Hüseyin Çapkın'ı yuhaladı.

İstanbul Zeytinburnu Kazlıçeşme Meydanı'nda toplanan binlerce insan, Nevruz Bayramı'nı kutlamak için bir araya geldi. Meydanda kurulan platformun önüne toplanan vatandaşlar, müzik dinletisiyle birlikte coşkulu anlar yaşadı. Toplanan kalabalıktaki bazı gruplar, terörist başı Abullah Öcalan lehine pankart açıp slogan attı.

Sabah saatlerinden itibaren Nevruz'un kutlanacağı meydana akın eden insanlar, ellerinde Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) bayraklarıyla meydanda bir araya geldi. Her yıl benzer manzaraların yaşandığı Nevruz'da bu yıl da bazı gruplar Öcalan lehine slogan attı.

Nevruz etkinlikleri kapsamında BDP Milletvekilleri Sebahattin Tuncel ve Ufuk Aras'ın yanı sıra BDP Eşbaşkanı Gültekin Kışanak'ın birer konuşma yapmaları bekleniyor. 11.30'da başlayacak programın akşam saatlerinde bitmesi planlanıyor.

Nevruz Bayramı'nı coşkusunun bu günkü adresi İstanbul'da Zeytinburnu Kazlıçeşme Meydanı... Kazlıçeşme Medyanı'nda gerçekleştirilecek Nevruz kutlamaları için gelen vatandaşlar, sabah 09.00 itibariyle arama noktalarından geçirilerek alana alınmaya başladı.

Yüzlerce polis, meydan çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı. Kazlıçeşme Meydanı'nda kutlamalar başlamadan önce polis, sabah 08.00 itibariyle bütün görevlileri ve organizasyonu yapanları dışarı çıkarttı. Bomba uzmanları özel köpeklerle platform çevresi ince bir aramadan geçirildi. Bu çalışmanın ardından saat 09.00 itibariyle arama noktalarından vatandaşları alana girişi başladı.

İçeri alınan vatandaşlar meydanda toplanmaya başladı. Bu arada, her nevruzda olduğu gibi seyyar satıcılar da meydan çevresindeki yerlerini aldı. Seyyar satıcıların kutlamaların yapılacağı meydana girmesine izin verilmedi.

ANKARA

Ankara'da BDP'li bir grup, Nevruz kutlamak için sabah saatlerinde Toros Sokak'ta toplandı. Grup buradan yürüyerek Kolej Kavşak'a gitmeye hazırlanıyor. BDP'liler saat 16.00'ya kadar burada Nevruz programını kutlayacak. Nevruz dolasıyla her hangi bir olaya karşı Ankara Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yoğun güvenlik önlemi alındı. (CİHAN)

İstanbul'daki Nevruz kutlamaları çerçevesinde Vali Yardımcısı Ali Bakoğlu başkanlığında kriz merkezi kuruldu.

İstanbul Emniyet Müdürlüğünün Vatan Caddesi'ndeki yerleşkesinde Vali Yardımcısı Bakoğlu başkanlığında oluşturulan kriz merkezinde, emniyet ve jandarma yetkilileri ile diğer ilgili kurum ve kuruluşların yetkilileri yer alıyor.

Kriz merkezinde, Zeytinburnu Kazlıçeşme Meydanı ve diğer hassas noktalardan kameralar aracılığıyla elde edilen görüntüler incelenebilecek, duruma göre alınacak önlemlerin koordinasyonu sağlanacak. Bu arada, Zeytinburnu Gazi İlköğretim Okulu bahçesinde, bir grup jandarma ekibi de teyakkuz halinde bekletiliyor.

HAKKARİ

Hakkari'de Nevruz kutlamaları başladı. Merzan Mahallesi'nde bulunan sahada yapılan kutlamaya gelen on binlerce kişi, polis ve BDP'li görevlilerce tek tek aranarak alana alındı.

Hakkâri BDP İl binası önünde bir araya gelen vatandaşlar kutlamanın yapılacağı alana doğru yürüyüşe geçti. Buradan polisin güvenlik önlemi aldığı bazı yerlerde BDP görevlileri de herhangi bir olay yaşanmaması için çaba sarf etti. Grup, ellerinde taşıdıkları pankartlarla terör örgütü ve elebaşı lehine sloganlar attı.
Burada nevroz alanına giriş öncesi sarı,kırmızı ve yeşil olarak yüzünü boyatan bir çocuk polis yüzündeki o boyanın yıkamasını istedi. Çocukta yüzünü yıkamayınca polis yüzünü yıkadı.

Bu arada, 2 kişi bu esnada polise saldırdı. BDP görevlileri ve Polisler olayın fazla büyümemesi için ortalığı sakinleştirdi. Diğer illerden, Hakkari kent merkezi ve ilçelerinden gelen halk nevroz alanına akın etti. Polis her tarafta yoğun güvenlik önlemleri alırken, Nevroz kutlaması olayların yaşanmaması için Hakkâri'ye takviye çevik kuvvet polisi aktarıldı.
Kutlamalara BDP Hakkari Milletvekili Hamit Geylani, Hakkari Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu, BDP İl Başkanı Sıdık Akış, ilçe belediye başkanları, İngiltere, Fransa, Almanya gibi bir çok ülkeden 11 yabancı heyetin gözlemcisi ve binlerce kişi katıldı.
Nevruz'un kutlanacağı Merzan Mahallesi'ndeki toprak sahaya giden on binlerce kişi alana sığmadı. Stadın dolmasıyla birlikte vatandaşlar tepede ve evlerin damlarında kutlamaları izlerken polis her tarafta yoğun güvenlik önlemleri aldı.
Hakkâri Nevroz kutlamalarına gelen Kürt sanatçıların seslendirdiği Kürtçe parçalar ile eğlenen on binler, söylenen parçalara eşlik ederek halaylar çekti. CİHAN

MERSİN - DİYARBAKIR

Diyarbakır ve Mersin'de de Nevruz kutlamaları başladı.

KAZAKLAR, NEVRUZ COŞKUSUNU FERHAT DURMUŞ'LA KATLADI

Türk halk müziği sanatçısı Ferhat Durmuş'un, Nevruz kutlamaları kapsamında Kazakistan'ın Astana kentinde verdiği konserde coşan Kazaklar, bol bol halay çekti. Konser, Cumhurbaşkanlığı Medeniyet Merkezi'nde bugün Kazak gümüş el sanatları ve resim serginin açılışı ile başladı. Serginin açılışını Cumhurbaşkanlığı Medeniyet Merkezi Müdürü Mırzabek Joldasbekov, Kazakistan senatosu Uluslararası İlişkiler Komisyonu Başkanı Kuanysh Sultanov ve Kazakistan TİKA Kordinatörü Ömer Kocaman katıldı.
 

Nevruz kutlamaları çerçevesinde bugün Astana'da Cumhurbaşkanlığı Medeniyet Merkezi'nde TİKA'nın destekleriyle düzenlenen Nevruz Konseri'nde Türk halk müziği sanatçısı Ferhat Durmuş sahne aldı. Konsere Kazakların milli çalgısı 'Dombra'yı öperek başlayan Durmuş seyircilerden büyük alkış aldı. Seslendirdiği türkülerle Kazakları coşturan Durmuş, seyircileri sahneye davet etti. Müziğin evrensel dili kendini bir daha gösterdi ve kardeş halkların mensupları sahnede aynı ritimde dans etti ve eğlendi. Ferhat Durmuş, Aşık Mahsuni, Pir Sultan Abdal ve meşhur halk ezgilerini seslendirdi.
Halkın yoğun ilgi gösterdiği konser, Kazakların meşhur 'Aldar Köse' adlı tiyatro gösterisi ile sona erdi. Üç gün resmi bayram olarak kutlanan Nevruz, yarın geleneksel kutlamalarla devam edecek. Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in katılacağı kutlamalar yarın Türk girişimcilerin inşa ettiği yüzyılın projesi kabul edilen 'Han Çadırı' önüne kurulan Nevruz çadırlarında devam edecek. Cihan

500 bin
 // amedli
orda ne 10 bin nede 100 bin toplandı orda 500 bin insan toplandı....
21 Mart 2010 18:00
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler