YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye hedefi 12'den vurdu!
AK Parti'nin iktidara geldiği günden bu yana çok hızlı bir büyüme yakalayan Türk Savunma sanayisi rekora doğru koşuyor.Türk Savunma Sanayisi, Türkiye'nin ihtiyacının yüzde 55'ini karşılar hale geldi.
Türkiye hedefi 12'den vurdu!
01 Haziran 2015 / 12:54 Güncelleme: 01 Haziran 2015 / 13:16

Türk savunma sanayisi 13 yılda büyüme rekoru kırdı. Artık tanktan uçağa, piyade tüfeğinden saldırı helikopterine kadar, ihtiyacın yarısından fazlası yerli olarak üretiliyor.

2 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT 
Milli tank Altay'ı üreten Türk savunma sanayisi aynı zamanda Atak helikopterini de üreterek bu başarıya sahip olan beş ülke arasına girdi. Milli piyade tüfeği olmayan nadir ülkelerden biri olan Türkiye, aynı zamanda bu süreçte dünya liginde de kendine yer edindi. İhracatta 2013'te dünyanın 23'üncü sırasında olan Türkiye, 2002'den bu yana dört basamak atladı. İthalatta ise dünya altıncılığında olan Türkiye 11'inci sıraya geriledi. 13 yıl içinde ihracatını birkaç milyon dolardan 1 milyar 647 milyon dolara kadar çıkarmayı başaran Türkiye'nin 2015 hedefi 2 milyar dolar. Pakistan'dan ABD'ye kadar geniş bir coğrafyaya mal satan Türk savunma sanayisinin gelecekteki üç yıldızı ise Atak helikopteri, zırhlı araçları ve füzeleri olacak. 

Öğreten ülkeye dönüştük

"Bize bir şey satmaya gelmeyin artık" diyen savunma sanayisinde ortak üretim ve teknoloji transferi olmadan artık işbirliği de yapılmıyor. Türkiye bu süreçte aynı zamanda, 'öğrenen ülkeden' 'öğreten ülke' haline geldi. Endonezya, Malezya ve Ortadoğu ülkelerinde üretim yapan Türk firmaları bu ülkelere teknoloji transferi yapıyor.

Etiketler:
 // mustafa
Avrupa`nın bize hasmlık yaptığını bile bile yüzümüz hep o tarafa çevirtmişti. sanki en zengin, en destekçi onlarmış gibi. onların işbirliği olmaz ise olmazmış gibi.
meğerse,
güney asya ülkeleri ile de işbirliği yapabileceğimizi sonunda anladık. çok şükür....
01 Haziran 2015 13:48
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler