23 Haziran 2018 Cumartesi
 • Altın190,976
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,1791
 • İstanbul24 °C
 • Ankara27 °C
 • İzmir31 °C
 • Konya25 °C
 • Adana30 °C
 • Antalya29 °C
 • Diyarbakır34 °C
 • Bursa29 °C
 • Kayseri27 °C
 • Kocaeli23 °C
 • Şanlıurfa36 °C
 • Gaziantep33 °C
 • İçel29 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkeş’in böyle bir vasiyeti yok
Türkeş’in böyle bir vasiyeti yok
Türkeş’in böyle bir vasiyeti yok
02 Temmuz 2008 / 10:10 Güncelleme: 02 Temmuz 2008 / 00:00


Alparslan Türkeş Vakfı Başkanı Seval Türkeş, Erciyes Kurultayı’nın merhumun vasiyeti üzerine belli bir sayıdan sonra kesildiği yönündeki iddianın, “Türkeş’in karakterine aykırı olduğunu” söyledi.


Belgelesinler


TÜrkeŞ’in konuyla ilgili yazılı veya sözlü bir vasiyeti olmadığını vurgulayan Seval Türkeş, “Bu konuda ısrarlı olanlar, kamuoyu önünde iddialarını belgelendirmekle mükelleftirler” dedi.


Türkeş’in vasiyeti yok


Alparslan Türkeş Vakfı Başkanı Seval Türkeş: “Erciyes Zafer Kurultayı’nın belli bir sayıdan sonra kesilmesi hususunda, son günlerde kamuoyuna yansıyan, Alparslan Türkeş’in vasiyeti olduğu iddiası bana göre Türkeş’in karakterine ve misyonuna aykırıdır. Merhum Alparslan Türkeş’in sağlığında, kanuni şekillere uyarak yapmış olduğu böyle bir vasiyeti kesinlikle yoktur”


Alparslan Türkeş Vakfı Kurucu Başkanı Seval Türkeş, Erciyes Zafer Kurultayı’nın Alparslan Türkeş’in vasiyeti üzerine belli bir sayıdan sonra kesildiği yönündeki iddianın, “Türkeş’in karakterine aykırı olduğunu” belirterek, “Merhum Alparslan Türkeş’in sağlığında, kanuni şekillere uyarak yapmış olduğu böyle bir vasiyeti kesinlikle yoktur” dedi. Seval Türkeş, ilki 26 Ağustos 1990 tarihinde Alparslan Türkeş’in desteği ile yapılan ve geleneksel hale gelen “Erciyes Zafer Kurultayı’nın belli bir sayıda kesilmesiyle ilgili iddialar” konusunda yazılı açıklama yaptı. “Kurultayın sona ermesinin Alparslan Türkeş’in vasiyeti olduğu yolundaki” iddianın kamuoyuna yansıdığını belirten Seval Türkeş, “iddianın Türkeş’in karakterine ve misyonuna aykırı olduğunu” kaydetti. Seval Türkeş açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Merhum Alparslan Türkeş’in sağlığında, kanuni şekillere uyarak yapmış olduğu böyle bir vasiyeti kesinlikle yoktur. Bu hususta sözlü bir vasiyeti ve konuşması da yoktur. Bu konuda ısrarlı olanlar, kamuoyu önünde iddialarını belgelendirmekle mükelleftirler. Bunu yapmadıkları takdirde bu büyük insanın ruhunu incitmiş ve iftira atmış olurlar. Böyle bir şey hiç kimseye yakışmaz. Kimseye de bir şey kazandırmaz. Temennimiz 19. kurultayın da yapılarak bu geleneğin, benimseyenler tarafından sonsuza kadar sürdürülmesidir.”


Sudan sebeplerle kaldırılamaz


MHP Mersin eski Milletvekili Cahit Tekelioğlu, Erciyes Kurultaylarının, Ülkücü hareketin kendini yenilediği, inanç, iman tazelediği bir yer olduğunu vurgulayarak, “Her yıl orada hareket kendini yeniler ve gücünü tekrar görür. Oradan aldığı güç ile döner mevzilerine ve çalışmalarını sürdürür. Bu bir şevktir. Bunun devam etmesi gerekir. Bu geleneğin öyle sudan sebeplerle kaldırılması doğru değildir. Eğer bu makul bir gerekçeye dayanmadan böyle sudan sebeplerle kaldırılırsa Ülkücü hareketin güç aldığı dinamonun kapatılması anlamı çıkar” dedi. Bu yapılanların bir hata olduğunu bundan dönülmesini gönülden istediğini ifade eden Tekelioğlu, “Erciyes bütün Ülkücülerin bir yıl bekleyip gidip tabiri caiz ise şarj oldukları, güç depoladıkları ve bir yıl o güçle çalıştıkları bir yerdir. Bu şartelin kapatılmamasını istiyorum. Bunu bir hata olarak görüyorum ve düzeltilmesini parti yönetiminden istiyorum” diye konuştu.


Öyle bir vasiyet hatırlamıyorum


MHP Çorum eski Milletvekili Melek Denli Karaca, özel bir sebebi yoksa alınan kararın çok yanlış olduğunu söyledi. Karaca, “Orada Ülkücüler bir araya geliyordu. Dertleşiyorduk, konuşuyorduk, yurt dışından geliyorlardı. Türk dünyası bir araya gelmiş oluyordu. Bu kurultayın iptali yazık oldu. Biz zamanında Başbuğ’un çok yanında olan bir insandık. Onun öyle bir vasiyeti olduğunu ben hatırlamıyorum. Fazlasıyla üzüldüğümü söyleyebilirim” dedi.


Alparslan Türkeş fikrinin tasfiyesi


MHP eski Genel Sekreter Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili adayı Saim Tekin, tüm yapılanların Alparslan Türkeş fikrinin tasfiyesi anlamına geldiğini söyledi. Tekin, “Yeni değil. Birkaç adım daha atılmış bugüne kadar. Adım adım da gidiliyor. Bunu tahmin etmemek ya da görmemek mümkün değil. Evvela milliyetçiliğin tarifi değiştirildi. Ardından Türkçülük Günü Milliyetçiler Günü oldu. Arkasından Türk Kurultayı’na katılınmadı. Kısacası tekrar ediyorum Alparslan Türkeş fikrinin tasfiyesidir bu” diye konuştu.


Böyle bir vasiyete inanmıyorum


MHP Konak eski İlçe Başkanı Mehmet Karal, böyle bir vasiyete inanmadığını söyledi. Karal, “Şimdi oraya gitmek gerekiyor. Şimdi sormak lazım. Bu vasiyet kime teslim edildi. Kurultayın durdurulmasına gelince. Belki oradaki kalabalığa söyleyecek artık bir şey kalmamıştır. Söyleyecek yeni bir şeyler yok demek ki. Veya oraya gittiği zaman birileri hesap sorabilir ona.


Erciyes Kurultayı yaşatılmalı


MHP MYK eski üyesi Osman Şen, ” Böyle bir kararın alınacağı benim aklımın ucundan bile geçmezdi “ dedi. Erciyes kurultayının kuruluş amacının Müslüman Türklerin Cami’de, Kabe’de, Erciyes’te, bilahare de Altay’larda buluşması gibi bir idealden kaynaklandığını ifade eden Şen, ” Rahmetli Başbuğ’un yanında yaklaşık 30 yıl boyunca bulundum ama böyle bir vasiyetten hiç haberim olmadı. Ne yapılmak istendiğini anlamak mümkün değil. Bugün Ülkücü hareketi hâlâ yaşayan, yaşatan ancak dışlanan arkadaşlarımıza artık büyük bir görev düşüyor. Bir araya gelinip mutlak surette Erciyes’i yaşatmanın yolunu aramak lazım “ diye konuştu.


Yeniçağ

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler