YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk mühendis mayın kurbanı
Türk mühendis mayın kurbanı
23 Mart 2013 10:59
Afganistan'da faaliyet gösteren özel bir Türk inşaat firmasında görevli mühendis Niyazi Berberoğlu, aracının mayına çarpması sonucu hayatını kaybetti

Şirket yetkililerinin verdiği bilgilere göre, Niyazi Berberoğlu ve tercümanı, Kandahar'dan Spin Buldek bölgesinde yapımı devam eden inşaat şantiyesini kontrole gitti. Dönüşte aracın yol kenarına yerleştirilen mayına çarpması sonucu Berberoğlu ve Afgan tercümanı yaşamını yitirdi.

Uzun yıllar Afganistan'da çeşitli projelerde görev yapan Berberoğlu'nun 20 Mart'ta yaşanan olay sonrası başkent Kabil'e getirilen cenazesi, yarın sabah uçakla Türkiye'ye gönderilecek. Denizli doğumlu Berberoğlu'nun İzmir'de defnedileceği bildirildi.

ABD müdahalesi sonrası Taliban, özellikle güney vilayetlerinde sık sık yol kenarına mayın döşeyerek işbirlikçi olmakla suçladığı merkezi hükumete ait askeri araçları hedef alıyor.

Afganistan'ın yeniden inşası kapsamında açılan ihalelere katılan Türk firmaları, genellikle başkent Kabil ve daha az riskli olan kuzey bölgelerde faaliyet gösteriyor.

BM verilerine göre, geçen yıl 868 sivil yol kenarına yerleştirilen patlayıcıların infilak etmesi sonucu hayatını kaybetti. Son 6 yılda yaşanan çatışmalar sırasında hayatını kaybeden sivillerin sayısı ise 15 bine yaklaşmış durumda.

Sovyetler döneminde yerleştirilenler de dahil olmak üzere Afganistan'da halen milyonlarca mayın bulunuyor. Afganistan, dünyada en fazla kara mayını döşeli ülkelerden biri olarak kabul ediliyor.

 

AA

KIYMET ABİDESİ ÜÇ BEŞ MÜHENDİSTEN BİR TANESİ
 // ERHAN CEMAL KANAT
Türk ve Uluslarası Mühendislik Sektörün ENDER KİŞİLİK VE TECRÜBELİ BİLGİLERE SAHİP MÜTEVAZİ BEY EFENDİ 4 BEŞ DİL BİLEN ÇOK BÜYÜK BİR KIYMETİ MAALLESEF ELİM BİR KAZA SONUCU YAŞAMIN BAHARINDA KAYBETMENİN ÜZÜNTÜSÜ İÇİNDEYİM.AİLESİ VE OĞLUNA BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUM.AD.İNŞ.GRUBUNDA ETİBANK KIRKA BORAKS FABRIKA TESISL..BİRLİKTE ÇALIŞMIŞTIK.SAYGILARIMLA,A.cevdet Sok.No.13Ç.kaya-ANKARA--ECK. ERHAN CEMAL KANAT-ALPER ALİ KANAT -Biraderler...
06 Haziran 2013 Perşembe 11:30
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler