YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk-Kürt kardeşliğini gösterdiler
Türk-Kürt kardeşliğini gösterdiler
28 Haziran 2010 13:46
Trafik kazasında hayatını kaybeden eski Maliye Bakanı Adnan Kahveci'nin yeğeni Gülsün Celap ile Şanlıurfalı Koray Güngör, Türk-Kürt çatışması çıkarmak isteyenlere en güzel örneği göstererek hayatlarını birleştirdiler.

Geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden eski Maliye Bakanı Adnan Kahveci'nin yeğeni Trabzonlu Gülsün Celap ile Şanlıurfalı Koray Güngör, Ankara'da yapılan düğünle dünya evine girdi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in kıydığı nikahta, gelin ve damadın şahitliğini ise AK Parti Ankara milletvekilleri yaptı.

Ceylan'ın türkü söylediği geceye çok sayıda davetli katıldı. Başkan Gökçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı gibi üç çocuk talebinde bulundu. Gelin ve damat, evlilik için 'evet' dediğinde davetliler tarafından alkışlandı. Nikah sonrası, Gökçek ve milletvekilleri, gelin ve damadın aileleriyle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Trabzonlu Gelin Gülsün Celap'ın babası Abdullah Celap, kızının eşiyle çalıştığı iş yerinde tanıştığını söyledi. Evlilikten dolayı mutlu olduklarını vurgulayan baba Celap, "Türkiye'de 'Türk-Kürt çatışması' çıkarmak isteyenlere biz örnek olarak 'Türk-Kürt kardeşliğini' gösterdik. Bu çok da güzel oluyor. Memlekete ve millete hayırlı olsun. Artık birbirimizin boğazını sıkmaktansa birbirimizin boğazına sarılıp güzel duygularla birbirimize dua etmeye çalışıyoruz." dedi.

Gelinin annesi Nevin Celap ile damadın annesi Makbule Güngör ise davetlilerin tebriklerini kabul ettiler, fakat konuşmak istemediler. Şanlıurfalı Damat Koray Güngör'ün babası Karaca Güngör de çok mutlu olduklarını belirterek birbirlerini tanıdıklarını ve kendilerinin de karar verdiğini ifade etti. Baba Güngör, "Çok isabetli oldu. Biz Anadolu'dan tut Akdeniz, Karadeniz, Doğu hep birbirine bağladık. Hep hısımlarımızdır. Hayırlı olur inşallah." diye konuştu.

"İNSANLAR GENİŞLEYEREK BİRBİRİNİ TANIMALI"

Oldukça duygulandığı gözlenen gelin Gülsün Celap, böyle bir evlilik yaptığı için mutlu olduklarını söyledi. Türk-Kürt ayrımı olmadığını vurgulayan Celap, aynı bayrak altında mutlu bir şekilde yaşadıklarını belirtti. Dekorasyon ve inşaat işleriyle uğraştığını dile getiren Şanlıurfalı damat Koray Güngör, normalde Kürtlerde çevreden ya da akrabadan evlilik yapıldığının altını çizdi.

Yeni yeni dışarıdan kız alınmaya başlandığını anlatan Güngör, şöyle devam etti: "İnsanlar daha genişleyerek birbirini tanımalı. Bunu bir kupa maçında da gördük. Trabzonlu birine sordular 'nasıl karşılandınız?' 'Bizi gören herkes evine davet etti' dediler. Bu da böyle bir şey. Gülsün de beni tanımadan önce Kürtleri farklı biliyordu. Belki ailesi de öyleydi. Ama birbirini tanıyarak sonucun öyle olmadığı, yani düşünüldüğü gibi olmadığı çıktı. Keşke bu kaynaşma farklı şekillerde olabilse. Biz bunu evlenerek yaptık ama farklı yollarla olabilse. Türk-Kürt ayrımı kesinlikle yok. Artık iç içe geçmiş bir düğüm. O farklı amaçlarla kullanılıyor."

"BU TÜRKİYE'NİN GERÇEĞİ, HERKES KABUL ETMEK ZORUNDA"

AK Parti Ankara Milletvekili Faruk Koca, Türkiye'de son dönemde yaşanılan atmosferde en doğru tercihlerini yaptıklarını ifade etti. Toplumun kaynaşması açısından bu tür evliliklerin teşvik edilmesini ısrarla istediğini vurgulayan Koca, "Bugün güzel bir örneği oldu. Bu bizim kardeşliğimizin en önemli göstergesi. Bu topraklarda yaşayan herkesin birbiriyle bu tür evlilik bağları kurup, terör belasına en büyük dersi vermeleri gerektiği açısından bugünün önemini bir kez daha iyi anlıyorum. Çok güzel bir şey yaptılar, tebrik ediyorum." şeklinde konuştu.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ise Türkiye'nin gerçeğinin bu olduğuna dikkat çekti. "Herkes bu gerçeği kabul etmek zorunda ve bu gerçek aslında bizim üstünlüğümüz." diyen Gökçek, "Ben şahsen bir Trabzonlu kardeşimle bir Kürt kardeşimin evlenmesini gururla karşılıyorum. Allah mesut bahtiyar etsin." dedi.
Cihan

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler