YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk Kızılayı Irak Türkmenlerini yalnız bırakmıyor
Türk Kızılayı Irak Türkmenlerini yalnız bırakmıyor
23 Şubat 2015 19:08
Türk Kızılayı, Irak'ın Kerkük kentinde Leylan Çadır Kampı'nda zor şartlarda kalan Türkmen sığınmacılara insani yardımda bulundu.

Kızılay ekibi, Kerkük'ün 20 kilometre kuzeydoğusunda bulunan Leylan Kampı'na yerleştirilen 61 Musullu ve Telaferli Türkmen aileye çadır dağıttı. Ayrıca Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) gönderdiği 8 bin hasır, kamp sakinlerine teslim edildi. Kızılay ekibi bu yardımların yanı sıra kampta kalan 350 aileye Türkiye'den tırlarla getirilen yaklaşık 2,5 ton gıda maddesi ile battaniye, soba ve tüplü ocak dağıttı. 

Kızılay Irak İnsani Yardım Sorumlusu Şafak Lostar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Musul'da son günlerde kaçışın arttığını, bu nedenle Leylan Çadır Kampı'nda barınan sığınmacı sayısının 369 aileye yükseldiğini söyledi. Kampa yeni gelen ailelerin barınabilmesi için gerekli yardım malzemelerini dağıttıklarını aktaran Lostar, sığınmacılara yönelik desteğin devam edeceğini kaydetti. 

Yardımların dağıtımına katılan Irak Türkmen Cephesi (ITC) Milletvekili Aydın Maruf da Türkiye'nin her zaman Iraklı Türkmenlerin yanında olduğunu vurgulayarak, "Türkiye'nin yardımları olmasaydı Türkmenler bugün daha kötü durumda olacaktı. Türkiye'den başka hiç kimse Türkmenlere yardım eli uzatmıyor" dedi.

ITC Telafer İl Başkanı Hazım Devlet ise Kerkük'e gelen sığınmacı sayısının sürekli arttığını belirterek, "Kerkük'te geçen hafta 357 sığınmacı aile vardı. Bugün ise bu sayı 392 aileye çıktı. Gelenlerin önemli bir kısmı Leylan Çadır Kampı'na yerleştiriliyor" ifadelerini kullandı.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler