YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk Kızılayı 'insani diplomasi'de güçlü aktör olacak
Türk Kızılayı 'insani diplomasi'de güçlü aktör olacak
23 Mart 2016 11:34
Türk Kızılayı Genel Başkan Vekili Kınık, "Kızılay, çatışma çözümleme, insani arabuluculuk, barışın tesis edilmesi, güven artırıcı tedbirler gibi uluslararası insani diplomasi alanında aktör olacak." dedi.

Türk Kızılayı Genel Başkan Vekili Kerem Kınık, "Daha uluslararası bir Kızılay görülecek. Türk Kızılayı, çatışma çözümleme, insani arabuluculuk, barışın tesis edilmesi, güven artırıcı tedbirler gibi uluslararası insani diplomasi alanında aktör olacak." dedi.

Kınık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2020 vizyonu kapsamında "Güçlü Türkiye, Güçlü Kızılay" sloganıyla hareket ettiklerini söyledi.

Türkiye'nin, toplumu, milleti, ekonomisiyle güçlendiğini ifade eden Kınık, ülkenin, dünyanın 16. büyük ekonomisine sahip olduğunu vurguladı.

Güçlenen devlet mekanizmasına, insani yardım faaliyetlerinin de ayak uydurmasını sağlayacak yeni vizyonun belirlenmesi gerektiğini dile getiren Kınık, Türk Kızılayının her geçen gün daha da güçlendiğini ve bunları yerine getirecek potansiyelde olduğunu bildirdi.

Türk Kızılayının 148 yaşında köklü bir kuruluş olduğunu belirten Kınık, kurumun, bu sürede her dönem ülke içi ve dışında, insani yardım hizmetlerinde model alındığına dikkati çekti. Kınık, "Misyonumuz, afetler ve olağan dönemlerde ihtiyaç sahipleri ile korunmasızlara yönelik yardım sağlamak, toplumda yardımlaşmayı, güvenli kan teminini gerçekleştirmek ve zarar görebilirliği azaltmaktır." diye konuştu.

"Göç hizmetleri departmanı geliştirilecek"

Yeni eylem planında öne çıkan başlıklar hakkında bilgi veren Kınık, göç hizmetleriyle ilgili faaliyet gösteren departmanın geliştirileceğini söyledi.

Türkiye'nin göç konusunda 5 yıl öncesine göre çok farklı bir konumda bulunduğunu vurgulayan Kınık, "Bundan 5 yıl önce 'göç' denildiğinde binli rakamlarla konuşulurken, şimdi 3 milyon mülteciyi ülkemizde barındırıyoruz." dedi. 

"Daha uluslararası bir Kızılay görülecek"

Türk Kızılayının uluslararasılaşmak için önemli adımlar atacağını bildiren Kınık, şunları kaydetti:

"Daha uluslararası bir Kızılay görülecek. Türkiye, çatışma çözümleme, insani arabuluculuk, barışın tesis edilmesi, güven artırıcı tedbirler gibi uluslararası insani diplomasi alanında aktör olacak. Örneğin Suriye'de Madaya diye bir bölgede insanlar muhasara altında. Gıda verilemiyor, açlıktan ölümler oluyor. 

Burada insani diplomasi sürecinin yürütülmesi gerekiyor. Bu noktada da Türkiye, ilgili yerlerle görüşmeler yaparak, oraya insani yardımların ulaştırılmasını sağlayacak."


AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler