YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk Kızılayı ile kurban bereketi üç kıtaya uzandı
Türk Kızılayı ile kurban bereketi üç kıtaya uzandı
10 Ekim 2014 13:49
Türk Kızılayı, bu yıl Kurban Bayramı'nda 35 bin hisse kurban vekaleti aldı. Kesimler yurt içinde 5 yurt dışında 12 ülkede gerçekleştirilerek, ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

Türk Kızılayı, bu yıl Kurban Bayramı'nda yurt içi ve dışı için toplam 35 bin hisse kurban vekaleti aldı.

Kurbanda ihtiyaç sahiplerine ulaşmak isteyen hayırseverler, Kızılay'ın vekaletle kurban kesim kampanyasına yoğun ilgi gösterdi.

"Kurban bereketi yıl boyu sürsün" sloganıyla başlatılan kampanya kapsamında, bu yıl toplam 35 bin hisse kurban vekaleti alındı.

Yurt içi için vekalet veren hayırseverlerin kurbanları, Et ve Süt Kurumunun Yozgat, Diyarbakır, Erzurum, Bingöl ve Ağrı'daki kombinalarında kesildi. Yurt dışı için vekalet verenlerin kurbanları ise 12 ülkede kesilerek, ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. 

Kızılay'ın merhamet eli üç kıtada

Kurban bereketi, açlıkla mücadele eden, sel ve depremden etkilenen Afrika ve Asya ülkelerinin yanı sıra Balkanlar'a da taşındı.

Yurt dışı kurban kesimlerinin adresi, Balkanlar'da Bulgaristan, Kosova, Makedonya, Karadağ ve Bosna Hersek, Afrika'da ise Etiyopya, Nijer ve Somali oldu.

Önceki dönemlerde yardım elini uzatılan Asya ülkelerinden Pakistan ile Bangladeş'in yanı sıra savaş nedeniyle mağdur olan Irak ve Filistin'de kurban kesildi.

Vekalet sahiplerine anlık bilgi verildi

Türk Kızılayı, 2007'den bu yana "Kurbanda Kızılay Modeli"ni uyguluyor. Bu kapsamda, veteriner hekimlerce seçilen kurbanlar, İslami ve dini şartlara uygun şekilde din görevlileri ile noter vekillerinin eşliğinde kesildi.

Kurban kesiminin kuralına ve amacına uygun gerçekleştirildiği modelde, vekalet sahiplerinin isimleri tek tek okundu. Vekalet sahiplerine, kesimi yapılan kurbanla ilgili anlık bilgi verildi.

Ayrıca kurban kesimi aşamaları görüntülenerek, DVD hazırlandı. DVD, teşekkür belgesi ve kestirdikleri kurbandan hazırlanan bir kutu konserve, vekalet sahiplerine ulaştırılacak.

Konserveler, yıl boyunca ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak

Kurban bereketinin yıl boyu sürmesi amacıyla, etleri konserve haline getirilecek. Konserveler, Türk Kızılayının ülke geneline yayılan 700'ü aşkın şubesi aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine yıl boyunca dağıtılacak.

Vekalet verenlere teşekkür

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, kurumun yardım çalışmalarına büyük destek veren vatandaşların, kurban vekaleti kampanyasına da yoğun ilgi gösterdiğini söyledi.

"Her yıl daha da büyüyen kampanyamıza bu yıl yine Türkiye'nin dört tarafından ve yurt dışından destek yağdı" diyen Akar, vatandaşların, ihtiyaç sahiplerinin kurban bereketini yaşayabilmesi için vekaletlerini Türk Kızılayına verdiğini belirtti.

Akar, "Merhamet elimiz bu yıl yurt dışına daha fazla uzandı. Tüm bunlar hayırsever, inançlı halkımız sayesinde oldu. Kampanyamıza destek gösteren hayırseverlere, ihtiyaç sahipleri adına teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler