YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk Kalp Vakfı korfbol maçı düzenlendi
Türk Kalp Vakfı korfbol maçı düzenlendi
29 Eylül 2016 15:30
Türk Kalp Vakfı ile Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) iş birliğiyle 29 Eylül Dünya Kalp Günü dolayısıyla korfbol gösteri maçı yapıldı.

Türk Kalp Vakfı ile Yıldız Teknik Üniversitesi'nin  (YTÜ) Davutpaşa Kampüsü'nde düzenlenen etkinlikte konuşan Türk Kalp Vakfı Başkanı Semiramis Sekban, 100'ü aşkın ülkede 200'den fazla üye kuruluşla iş birliği içinde, kardiyovasküler hastalıklara bağlı erken ölümlerin 2025 yılına kadar yüzde 25 oranında azaltılmasının hedeflendiğini belirtti. 

Sekban, Türk Kalp Vakfının, Dünya Kalp Federasyonunun resmi üyesi olarak ülke genelinde kalp damar hastalıklarına karşı farkındalık oluşturma çalışmalarını sürdürdüğünü anlatarak, "Öncelikle toplumu kalp krizi belirtileri konusunda bilinçlendiriyoruz. Kalp krizi belirtileri ortaya çıkar çıkmaz, acil tıbbi yardım çağrılmaması kalp krizi tedavisinin önündeki en büyük engellerden birisidir. Çünkü kalp krizi söz konusu olduğunda her saniye önemlidir. Biz de bu önemli gün dolayısıyla farkındalık yaratma çalışmaları çerçevesinde bir aktivite düzenledik." diye konuştu. 

YTÜ Beden Eğitimi Bölümü Okutmanı Gülsüm Sonal da üniversite olarak Türk Kalp Vakfını ağırlamaktan ve önemli bir aktiviteye ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti. 

Konuşmaların ardından, bazı manken ve oyuncuların da yer aldığı takımlar arasında korfbol maçı yapıldı. 

Korfball nedir, nasıl oynanır?

Korfbol, erkeklerle kadınların birlikte oynadıkları tek takım sporudur. Oyun basketbol ve hentbola benzer olsa da, belirgin özelliklerle onlardan ayrılır. Oyunun amacı, topu rakip takımın korf denilen, sepete benzer yüksek potasına atmaktır. Korfbol her yaştaki kadın ve erkeklerin oynayabilecekleri bir spordur. Kapalı alanlarda oynanmasının yanı sıra, çimde, kumda veya suda da oynanabilir.

Bir takım 4 kadın 4 erkek oyuncudan oluşur. Her bir bölgede 2 erkek 2 kadın oyuncu yer alır.

Sadece kadınlardan veya erkeklerden oluşan bir takımla oynanmaz. Korfun etrafında 360 derecelik açıdan atış yapma olanağı vardır. Potanın arkasında da oyun devam eder.

Kolektif oynamak zorunludur. Topa sahip olan oyuncunun topla koşmasına veya topu sürmesine izin verilmez. Her oyuncunun belirli bir rakibi vardır. Oyunun özelliğinden dolayı korfbol oyuncusu rakibini gölge gibi takip etmelidir.

Defans yapılırken atış yapmaya izin verilmez fakat defans oyuncusu potaya hücum oyuncusundan daha yakın olmalıdır. Ayrıca bir kol mesafesinde olmalı, yüzü hücum oyuncusuna dönük olmalı ve gerçekten topa blok yapmaya çalışmalıdır.

Korfbol çok yönlülük gerektirir. Korfbol hem hücumun hem de defansın önemli olduğu bir spordur ve bir oyuncu bu iki başlıca görevin birinden kaçınamaz çünkü oyuncular her iki sayıdan sonra bölge ve görev değiştirirler. Bu nedenle her oyuncu hem hücum hem de savunma becerilerini geliştirmelidir.

Fiziksel temasa izin verilmez. Rakip oyuncuyu tutmaya, itmeye veya çekmeye izin verilmez. Arkadaşlık ve yardımlaşma ön plandadır.

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler