YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk çocuklarının boy ortalamısı ABD'den uzun
Türk çocuklarının boy ortalamısı ABD'den uzun
Türk çocuklarının boy ortalamısı ABD'den uzun
02 Mart 2008 / 08:29 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


İstanbul'da bir grup bilim adamının yaptığı araştırma, Türklerin boy ortalamasının sürekli arttığını ortaya koydu. 5 bin çocuk üzerinde yapılan araştırmaya göre 30 yıl öncesine göre çocuklar daha uzun.


İstanbul'da bilim adamlarının yaptığı bilimsel araştırma, Türk çocuklarının 30 yıl önceki yerel değerlere göre daha uzun boylu olduklarını ortaya koydu. Türkiye ve ABD'deki değerlerinde karşılaştırıldığı araştırmada, 6 yaşına kadarki Türk çocuklarının boy ortalamasının Amerikan çocuklarından daha uzun olduğu belirtildi. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden emekli Prof. Olcay Neyzi ile aynı fakülteden Prof. Dr. Hülya Günöz, Prof. Dr. Rüveyda Bundak, Prof. Dr. Gülbin Gökçay, Prof. Dr. Feyza Darendeliler, Doç. Dr. Firdevs Baş ile Boğaziçi Üniversitesi'nden Doç. Dr. Andrzej Furman tarafından yapılan “Türk çocuklarında vücut ağırlığı, boy uzunluğu, baş çevresi ve vücut kitle indeksi referans değerleri” başlıklı çalışma, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Dergisi'nde yayımlandı.


5 BİN ÇOCUK İNCELENDİ


Türk çocuklarında büyüme standartlarını güncelleştirmek amacıyla yapılan araştırma, İstanbul'da iyi koşullarda büyütülen benzer çocuk gruplarında elde edilen ölçümlerle yapıldı. Çalışmada, Türk çocuklarının boy ve kilo güncel referans değerleri saptanarak veriler ABD'li çocukların güncel değerleri ile 30 yıl önce elde edilmiş yerel değerler karşılaştırıldı. Araştırmada sağlam çocuk polikliniğinde izlenen 2 bin 391 erkek ve 2 bin 102 kız çocuk ile İstanbul'un ekonomik düzeyi görece iyi semtlerindeki okullara devam eden 1100 erkek ve 1020 kız çocuğu olmak üzere 5 binden fazla çocuk üzerinde yapıldı.


FARKIN NEDENİ ANNE SÜTÜ


Çalışmada, ilk altı aylıkta çocuklarda vücut ağırlığının ABD çocuklarına kıyasla daha fazla olduğunu saptanırken, bu bulgunun “denek grubunda tek başına anne sütü ile beslenme oranının daha yüksek olmasıyla” açıklanabildiği ifade edildi. İlk altı aylıktan sonra bu farkın kaybolduğu, 10-11 yaşlarından sonra vücut ağırlığında ABD çocuklarına kıyasla yine bir görece fazlalık saptandığı; bunun ise Türkiye'de üst düzey çocuklarında şişmanlığın giderek daha belirginleştiği varsayımını doğruladığı kaydedildi. Çalışmada elde edilen yaşa göre ağırlık değerlerinin, 30 yıl önce yayımlanmış verilere göre belirgin bir artış gösterdiği, yaşa göre boy uzunluğu değerlerinde de artış olduğu kaydedildi.


ABD'lilere göre daha çok uzuyor


ABD'de doğan çocuklara kıyasla yaşa göre boy uzunluğu değerlerinin ilk üç aydan sonra 0,5-1,8 cm arası farklılıklarla Türk çocuklarının 5-6 yaşlarına kadar görece fazla olduğu saptanan araştırmada, kızlarda 7-9 yaş, erkeklerde 8-10 yaşları arasında boy uzunluğunda görece bir azalma saptandığını bunun da nedeninin 'erken ergenlik' olduğu belirtildi. YENİŞAFAK

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler