YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tüp bebeğin babası vefat etti
Tüp bebeğin babası vefat etti
10 Nisan 2013 18:09
Dünyaca ünlü İngiliz fizyolog ve üreme tıbbının öncüsü bilim adamı Prof. Dr. Robert Edwards, 87 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Üreme tıbbı ve in-vitro fertilizasyon (IVF) konusundaki başarılı çalışmalarıyla bilinen ve 1978 yılında ilk tüp bebek Louise Brown'u IVF ile dünyaya getiren grubun öncüsü olarak tüm dünyada tanınan İngiliz bilim adamı Prof. Dr. Robert Edwards, bugün 87 yaşında hayatını kaybetti. Robert Edwards'ın akademi üyesi de olduğu Cambridge Üniversitesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Nobel ödüllü bilim adamı Robert Edwards'ın geçirdiği güçlü bir hastalık neticesinde uykudayken vefat ettiğinin ailesi tarafından bize bildirilmesiyle derin bir üzüntü duyduk” ifadelerine yer verildi. Açıklamada ayrıca ünlü bilim adamının tüp bebek konusundaki çalışmalarının 'tüm dünyada büyük bir etki bıraktığının' da altı çizildi.

Prof. Dr. Robert Edward'ın Cambridge Üniversitesi'ndeki ilk öğrencilerinden olan Prof. Martin Johnson, “Robert Edward, dünya çapında birçok kişinin hayatını değiştirmiş dikkate şayan bir adamdır” dedi. “O sadece kendi biliminde bir vizyoner değil, aynı zamanda öncüsü olduğu bilimsel konular hakkında halkla iletişiminde de vizyon sahibi birisiydi” diyen Johnson, Robert Edwards'ın ailesi, iş arkadaşları, öğrencileri ve çocuk sahibi olmalarına yardım ettiği birçok aile tarafından minnetle hatırlanacağının altını çizdi.

Ünlü doktorun cenaze törenine ilişkin ise herhangi bir bilgi verilmediği kaydedildi.

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler