YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Avrupa tehlikede
Uzmanlara göre, bu yaz İskandinavya'da bile 5-8 derecelik bir artış olacak. Avrupa kıtası da 40 yıllık bir kurak ve sıcak döneme girecek
Tüm Avrupa tehlikede
09 Mart 2014 / 23:59 Güncelleme: 10 Mart 2014 / 00:00

İngiltere'de çevre bilimi dergisi Environmental Research Letters'da yayımlanan bir araştırma, Avrupa'nın küresel ısınma nedeniyle çok dramatik bir iklim değişikliğinin eşiğinde olduğunu ortaya koydu. Bu sene tüm dünyanın adeta kavrulacağı yaz mevsiminde Avrupa'nın da en sıcak 40 yıllık bir dönemin eşiğinde olduğunu kaydeden araştırmacılar, kıtanın güney kesimle sıcaklığın 40 dereceyi bulacağını belirtti.

Uzmanlar, Rusya ve İskandinav ülkelerinin dahi ortalamadan 5 ila 8 derece daha sıcak olacağı ve Avrupa'nın dünya ortalamasına göre 2 derece daha fazla ısınacağı sonucuna vardı. Araştırmada ayrıca İngiltere hariç Avrupa'da 2 derecelik bir ısınmanın önemli değişimlere neden olacağını belirtildi.

Yüzde 10 daha az yağış

Bu sene yaz mevsiminde günlük sıcaklıkların 3-4 derece daha fazla olacağı güneydoğu Avrupa ve İber yarımadasında, sıcaklıkların 40 dereceyi aşması bekleniyor. Uzmanlar yükselen sıcaklıklarla artan buharlaşma ve kuraklığın, kalp krizi riskini artırabileceği konusunda uyarıda bulunuyor.

Meteoroloji uzmanları, Kuzey Avrupa'da kışın yükselen hava sıcaklıklarının dona bağlı ölüm oranının düşmesi gibi pozitif etkilerinin yanında, negatif etkilerinin olabileceğini belirtti. Küresel ısınmanın ekosistemde tahribat oluşturduğunu vurgulayan uzmanlar, kış sporları turizminin de olumsuz etkilenebileceğine işaret etti. Meteorolojik verilere göre güney ve kuzey Avrupa'ya bu yaz yüzde 10 oranında daha az yağmur düşecek.

 

SABAH

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler