18 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın194,542
 • BIST94.541
 • Dolar4,7355
 • Euro5,5009
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2809
 • İstanbul21 °C
 • Ankara15 °C
 • İzmir22 °C
 • Konya17 °C
 • Adana21 °C
 • Antalya22 °C
 • Diyarbakır20 °C
 • Bursa18 °C
 • Kayseri15 °C
 • Kocaeli18 °C
 • Şanlıurfa21 °C
 • Gaziantep17 °C
 • İçel24 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Trilyonlardan geriye sadece boya sandığı kaldı
Milli Piyango'dan defalarca ikramiye kazandı ama her defasında battı
Trilyonlardan geriye sadece boya sandığı kaldı
31 Mayıs 2009 / 15:18 Güncelleme: 31 Mayıs 2009 / 00:00

Milli Piyango'dan defalarca ikramiye kazanan ancak her defasında parasını batırarak ayakkabı boyacılığına devam eden Mustafa Savgan asla vazgeçmeyecek!


Onu ayakkabı boyacılığı yaptığı köşesinde buldum. Keyifle bir çift kahverengi ayakkabıyı cilalayıp parlatıyordu. Hikayesini anlatmak istediğimi söylediğimde önce “yaralarımızı deşmeyelim” dedi. Sonra anlatmaya başladı. “Karar sizin” dedim. İsterseniz yazalım bunları. Sonunda razı oldu, böylece karşılaşabileceğiniz en ilginç insanlardan biri olan Mustafa Savgan'ın hikayesini anlatmak da bana düştü. Ama önce, aldığı ilk Milli Piyango biletine iyi miktarda para çıkınca bir bilet bağımlısı haline gelip her çekilişte binlerce bilet aldığını, kazandığı küçük miktarlar dışında 2 defa daha yüklü miktarda para kazandığını söylemeliyim. Ancak Savgan'ın hikayesinin daha da ilginç olan yanı bu paraların hepsini son kuruşuna kadar harcaması, dağıtması, yeniden bilete yatırması… Şimdi en baştan başlayalım.


Adana Osmaniye'de 1948 yılında doğan Mustafa Savgan küçük yaşta babasız kalmış. “Yoksullukla, anasız babasız büyüdüm. Babam ben küçükken ölmüş. Bizim oralar, dağlık, kırsal bölgeler. Fakirlik nedeniyle başka biriyle evlenmiş annem. Beni bir de benden küçük kardeşimi bırakmış gitmiş. Çok zorluk çektik. Annesiz babasız büyüyünce insana hor bakarlar. Çalışıp hakkını ararsan 'deli' derler, hakkını aramazsan 'iyi insan', 'akıllı adam' derler.” sözleriyle anlatıyor çocukluğunu. Karnını doyurabilmek için çobanlığa başlamış. Kendisi küçük olduğu için keçi yavrularını vermişler ona. Yıllar geçtikçe kendi de, çobanlık yaptığı hayvanlar da büyümüş. İnekleri güderken askerliği gelmiş. Asker dönüşü ilk Milli Piyango biletini 'gırgır' olsun diye almış Mustafa Amca. “Hiç tahmin etmiyordum çıkacağını. Aklımın ucundan bile geçmezdi.” diyor. Biletine 10 bin TL. (altın üzerinden günümüz değeri yaklaşık 27 bin lira) çıkmış. Bu para cebine girince Mustafa Amca sardırmış Milli Piyango'ya. Devamlı almaya başlamış. Her çekilişte yüzlerce binlerce bilet alınca elindeki para da uçmuş gitmiş böylece.


DEĞİŞTİRDİĞİ BİLETE 100 MİLYON


Mustafa Amca'nın burada durduğunu sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz. Kendini ancak üzerinde bir piyango bileti olduğunda huzurlu hisseden Mustafa Amca tabi ki bilet almaya devam etmiş. Mustafa Amca, “Birkaç sene İzmir'de kaldım. Sonra İstanbul'a geldim. Boyacılık yapıyordum. Bu arada yediğim içtiğimden arta kalan bütün parayı piyangoya yatırıyordum. Denize düşen yılana sarılır. Ben de şans oyunlarına sarıldım.” diye anlatıyor nasıl bilet almaya devam ettiğini. 1978'de İstanbul'a geldiğinde yeniden kazanmış. Bu sefer kazandığı miktar 100 milyon (günümüz değeri yaklaşık 18 milyon lira) Üstelik görüp beğendiği ve yalvarıp yakarıp cebindeki biletle değiştirdiği bilet sayesinde. “Cebimde 100 lira ve bir tam bilet vardı. Biletçiyle karşılaştım. Elinde sadece bir tane bilet kalmış. Biletin numarası hoşuma gitti. Cebimde para da yok. 'Biletçiye bendeki biletle bunu değiştirelim.' dedim. Yanaşmadı. 'Cebimde sadece 100 lira var. Bu parayla bileti sana vereyim. Sen de o bileti bana ver.' dedim. Adam halime acıdı galiba. Bileti bana verdi. O bilete 100 milyon çıktı. 'Sermaye yapalım' dedim bir boya sandığı aldım. Boyacılık yapmaya başladım. Elimdekini de batırdım bu arada. Çok aldım çıkmadı.” Böylece kazandığı paradan geriye boya sandığı kalan Mustafa Amca oynamaya devam etmiş.


KÖTÜ EVLİLİK BENİ BATIRDI


1979'da 400 bin lira (g.d ile 23 bin lira), 1981'de 15 milyon (g. d ile 395 bin lira). 1982'de 25 milyon (g.d. ile 370 bin lira), en son 1986'da 2 milyon (g.d 9 bin lira) çıkmış. Daha sonra çıkan küçük dediği miktarları ise saymıyor. Mustafa Amca kazandığı para ödüllerinin bugünkü değerinin altın rayiçleri üzerinden 40- 50 trilyon olduğunu söylüyor. Ancak ne para kalmış geriye ne de bir ev ya da bir arsa. Mustafa Amca parayı elinde tutamamasının sebebi olarak kötü bir evlilik yapmasını gösteriyor. İyi niyetlerle yaptığı evlilik hayatını cehenneme çevirmiş. Eski karısının ailesi tarafından kazandığı düşmanları nedeniyle sürekli ölüm korkusuyla yaşamış. Bir de kimse para yüzünden kendine zarar vermesin diye har vurup harman savurmuş paraları. “Paralı insanı yaşatmazlar. Bu parayı batırmasaydım şimdi mezarda olurdum. Yedik, içtik, dağıttık paraları. Önceden 50- 100 bilet alıyorsam 1000- 3000 bilet almaya başladım. Öyle öyle para eridi gitti. Eşe dosta verdim. Yoksa yeme içmeyle o para batmaz. Kötü bir evlilik yapınca da böyle oldu. Netice kötü bir evlilik, paranın batma sebebi odur.” diyor. Mustafa Amca'ya “Şans mı yoksa çok bilet almanın sonucu mu bu kadar kazanman?” diye soruyorum, şansmış. Onun şansından faydalanmak isteyenler de var. Biz orada konuşurken bile etraftan gelip gidip Mustafa Amca'nın kendisi için aldığı biletleri satın almak isteyenler vardı. Onun bilet verdiği bir hamal 1991 yılında 5 milyar kazanmış. Mustafa Amca'ya getirip 50 milyon vermiş. Tekstilci bir arkadaşına verdiği bilete de 75.000 lira çıkmış. Sıcakkanlı, tatlı dilli, güler yüzlü biletçilerden bilet aldığını anlatan Mustafa Amca, “Soğuk buzdolabı gibiyse o biletçiden almıyorum. Denedim öyle şeyleri. Hangi bilete kanım ısınırsa onu alıyorum. Şu anda çok büyük parada gözüm yok. 100 milyar olsa yeter bana. Şehirden ayağımı çeker köye giderim. Köyde yeter bana.” diyor.


Vallahi zenginlik iyi değil


Zenginliği ve fakirliği üst seviyelerde yaşayan Mustafa Amca'nın hikayesi yönetmen Ender Yeşildağ'ın da ilgisini çekince “Kaybedebilme Kabiliyeti” adında bir belgesele de konu oldu. Ayakkabı boyacılığı yapmaktan gocunmayan ve hayatından memnun olan Mustafa Amca “Alkol içmiyorum, esrar eroinim yok, gece hayatım yok, lüks bir hayat özlemim yok. Aza kanaat ediyorum. Çalışmak ayıp değil. Gerekirse tuvalet de temizlerim. Zengin olduğun zaman bakışlar seni rahatsız eder. Banka müdürleri, dolandırıcılar peşinde olur. O dönemden alışkanlığımla kimsenin elinden bir şey yemem. Sevgi, saygı, sağlık paradan daha önemli. Bana uğursuzluk getirdi. Evin, araban, işin olacak fazla paran oldu mu başın ağrır. Para mutluluk getirmez.” diyor. YENİŞAFAK


TALİHKUŞU KİMSENİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRMEDİ
 
Milli Piyango İdaresi'nin yılbaşı çekilişi için belirlediği 20 milyon YTL'lik büyük ikramiye, kısa yoldan zengin olmak isteyenlerin hayallerini süslüyor. Bilet bayileri önünde uzun kuyruklar oluşturan vatandaşlar, 9 Aralık'ta satışa çıkan biletlerin büyük çoğunluğunu tüketti.  
 
Uzmanlar ise çok büyük meblağlara ulaşan ikramiyelerin kazananlara da kaybedenlere de zarar veren önemli yan etkileri olduğuna dikkat çekiyor. Diyanet İşleri Başkanlığı da piyangonun haram olduğu ve buradan elde edilen paranın haram kazançlar arasında yer aldığına vurgu yapıyor.


Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Arif Verimli, insanların gerçekleşme ihtimali yaklaşık 4 milyonda bir olan bir hayal üzerine rüyalar kurduğunu ifade etti. Çekilişten önce büyük beklentilere giren vatandaşların ikramiye kazanamayınca büyük bir hayal kırıklığına uğradığını söyleyen Verimli, "Sonuçta lüzumsuz, anlamsız ve gerçekçi olmayan depresif bir tablo çıkıyor karşımıza." dedi. Dinî anlamda şükretmek, bilimsel anlamda ise gerçekçi davranmak gerektiğini söyleyen Verimli, bilet almayan insanların hayatlarından bir şey eksilmeyeceğini vurguladı. Verimli, "Milli Piyango İdaresi reklamlarında kullandığı 'Ya çıkarsa' ihtimali ile, patolojik olarak normal olmayan, kumar oynarken oluşan zihni süreçleri toplumda hakim hale getiriyor." diye konuştu.


İnsanların, şans oyunlarına hayatlarını değiştirecek birer kumar olarak yaklaştığını dile getiren Prof. Dr. Nevzat Tarhan ise kaybetme ihtimalinin kabul edilmek istenmediğini söyledi. "Büyük beklentilere giren kişiler çekilişi kaybettiklerinde sanki hak ettikleri bir şeyi kaybediyor duygusu içinde travma etkisi yaşıyor." diyen Tarhan, birkaç kişiyi sevindiren organizasyon sonucunda milyonlarca insanın ruhsal problemler yaşadığını hatırlattı. Psikiyatrist ayrıca, Milli Piyango çekilişinin, emeğin değerine karşı yapılan büyük bir saygısızlık olduğunu da ifade etti.


Kazananlar şoka giriyor


Milli Piyango çekilişlerinin kazananlar açısından daha tehlikeli olduğunu belirten uzmanlar büyük ikramiye talihlilerinde 'olumlu şok' adı verilen psikolojik bir problemin ortaya çıktığını da vurguladı. En sağlıklı insanın bile hayatında bir anda gerçekleşen bu büyük değişimin altından kalkamayacağını ileri süren Prof. Dr. Nevzat Tarhan, eline geçen parayı emeğiyle kazanmayan insanın zihinsel ve duygusal olgunluğa ulaşamadığını vurguladı. Tarhan, kişiye çalışıp hak etmediği bir parayı vermenin hayatında tolere edemeyeceği bir değişikliğe sebep olduğunu söyledi. "Beyin hak etmediği bir ödülle karşılaştığı için bunu tolere edemiyor ve travma etkisiyle beyin kimyasını bozan bir etki ortaya çıkıyor." diyen Tarhan, tansiyon ve kalp üzerinde ciddi etkileri bulunan bu travmanın birçok uzun süreli psikofizyolojik hastalıklara sebep olabileceğine dikkat çekti.


Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan, Milli Piyango bileti almanın ve bu yolla para kazanmanın dinimizde haram olduğunu belirterek, "Milli Piyango, dinimizin hükmü gereği helal değil, haramdır. İnsanlar helal yoldan kazanç sağlamalıdır." tavsiyesinde bulunuyor.


Üç defa büyük ikramiye kazandı, şimdi ayakkabı boyacısı


1979, 1982 ve 1984 yıllarında üç defa büyük ikramiye kazanan Mustafa Savgan ise şu an Cağaloğlu'nda ayakkabı boyacılığı yapıyor. İkramiye kazanır kazanmaz eşinden ayrılmak isteyen, başaramayınca da kendi ifadesiyle 'öldükten sonra paralar ona kalmasın diye' harcamaya başlayan Savgan, tüm kazandıklarını kısa sürede bitirmiş. "150 memurun maaşını 2 ayda yiyordum. Lokantalarda ödediğim hesabın 5 katı bahşiş bırakıyordum." diyen Savgan'ın yaşadıkları 'Kaybedebilme Kabiliyeti' isimli bir belgesele konu oldu.


Bereketini göremedim


Milli Piyango'nun 1995 yılı büyük ikramiye talihlisi Ayhan Yalçınkaya "Kazandığım para bana hep uğursuzluk getirdi." diyerek memuriyete geri dönmek istedi. Yılbaşı çekilişinde kazandığı 10 milyar liranın ardından memuriyetten istifa eden Yalçınkaya girdiği hiçbir işte başarılı olamadı. Yalçınkaya, "Emek harcamadan kazandığım o paranın bereketini hiç göremedim, ne iş yaptıysam hep iflas ettim." dedi.


Hep ayrılık getirdi


Muğla'nın Fethiye ilçesinde Yakacık köyünde yaşayan 33 yaşındaki Özcan Arıkan, aldığı çeyrek bilete 3 milyon YTL isabet edince eşini ve çocuğunu terk edip ortadan kayboldu. Sayısal Loto'dan 230 milyar lira ikramiye kazanan Samsunlu Ekrem Çetin, parayı kazanır kazanmaz 45 yıllık eşinden boşanmak için dava açtı. Denizli'nin Çivril ilçesinde yaşayan 2 çocuk babası Osman Kaplan büyük ikramiyeyi kazanınca yaptığı ilk iş eşinden boşanmak oldu. Yeşim Akyol, büyük bir marketin kendisine hediye ettiği bilete 2 trilyon lira isabet edince evliliğini sadece 19 ay sürdürebildi.


O uğursuz paradan kuruş kalmadı


ABD'li Jack Whittaker 2002 yılında piyangodan 410 trilyon lira kazandı. Evi 7 defa soyulan Whittaker'ın torunu da fidyeciler tarafından öldürüldü. Alkol ve uyuşturucu bağımlısı olan piyango talihlisi derbeder bir hayatın ardından parasını son damlasına kadar tükettikten sonra "Mutluyum, çünkü o uğursuz paradan kuruş kalmadı." dedi. İngiltere'de lotodan yaklaşık 23,5 trilyon lira kazanan Michael Carroll, uyuşturucu yüzünden karısı ve çocuğu tarafından terk edildi. Kanada'da lotodan 8,5 milyon dolarlık büyük ikramiye kazanan Gerald Muswagon parasını, lüks arabalar, alkol ve uyuşturucuya harcadı ve intihar etti. (ZAMAN)Milli Piyango talihlisi Ahmet Bayram intihar ettiDetay

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler