YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tren çiçeklerle karşılandı
Halep'ten Gaziantep'e 28 yıl sonra ilk gelen trenindeki yolcular, Gaziantep'te çiçeklerle karşılandı.
Tren çiçeklerle karşılandı
08 Ocak 2010 / 17:53 Güncelleme: 08 Ocak 2010 / 17:54

Halep'ten saat 05.00'te hareket eden Halep-Gaziantep trenini, Çobanbey İstasyonu'nda TCDD yetkilileri tarafından karşılandı. Gaziantep Gar'ına saat 12.30 sularında gelen yolcu treni törenle karşılandı. Trenin durmasının ardından inen ilk yolculara karşılama heyeti tarafından çiçekler verildi. 
 

Karşılama heyetinde bulunan TCDD Genel Müdür Yardımcısı Erol İnan, vizenin kaldırılmasının ardından başlatılan ilk seferlerin önümüzdeki günlerde talep doğrultusunda artırılacağını belirterek, "Bilindiği gibi son yıllarda Türkiye-Suriye ilişkilerinde önemli gelişmeler yaşandı ve iki ülke arasındaki yakınlaşma iyi bir seviyeye geldi. Bu gelişmeler sonucu Çobanbey'deki mayınlar temizlendi. Mayınların temizlenmesinin ardından Çobanbeyli İstasyonu hazır hale getirildi. Bu gün ise ilk defa Halep'ten Gaziantep'e yolcu treni kalktı. Bilhassa tatil günlerine denk getirdik ve bu şekilde başladık. Bu seferlerin hayırlı olmasını diliyorum. Bu yolcu sayısının artacağını ve sefer sayılarını artırmayı umut ediyoruz. Türkiye'nin her bölgesine bağlantı kurup ulaşımı sağlamayı düşünüyoruz. Yük ile ilgili önemli beklentilerimiz var yani özellikle ihracat konusunda. Türkiye'nin olduğu gibi Suriye'nin de bu konuda önemli beklentileri var. Burada yılda 2.5 milyon ton civarında yük taşımayı planlıyoruz. 
 

Suriye Demiryolları Hareket Daire Başkanı İbrahim Khadro ise başlatılan seferlerin talepler doğrultusunda çoğaltılacağını ve özellikle Mersin seferlerinin de kısa sürede başlatılacağını söyledi. 
 

Halep'ten gelen ve sefere konulan yolcu treninin Suriye Demiryollarına ait dizel tren setlerinden oluşturulduğu öğrenilirken, 283 yolcu kapasiteli tren setinde, VIP bölümünün yanı sıra çocuklar için oyun bölümü ve soğuk-sıcak içeceklerin sunulduğu restoran bölümünün yer aldığı bildirildi. Halep-Gaziantep arasındaki seyahat ücretinin, VIP bölümü için 9,60 Avro, 1. mevki yerler için de 8.85 Avro olarak belirlendi. Halep ve Gaziantep'ten Cuma ve Pazar günleri çalışacak olan yolcu treni, Halep'ten saat 05.00'de, Gaziantep'ten saat 20.30'da hareket edecek. İlk aşamada, haftada iki gün sefer yapacak olan yolcu treninin seferleri, taleb doğrultusunda artırılacak. İHA
 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler