YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Trafik sigorta primi internetten sorgulanabilecek
Trafik sigorta primi internetten sorgulanabilecek
12 Şubat 2013 16:04
Hazine Müsteşarlığı, sigorta şirketlerinin internet sayfalarına prim sorgulama ekranı koymalarının sağlanması yönündeki çalışmalar devam ediyor. Birkaç ay içerisinde tamamlanması beklenmektedir''

 

Hazine Müsteşarlığı, vatandaşların zorunlu trafik sigortası primlerini daha kolay araştırmaları için, sigorta şirketlerinin internet sayfalarına prim sorgulama ekranı koymalarının sağlanması yönünde çalışıldığını, bunun da birkaç ay içerisinde tamamlanmasını beklediklerini bildirdi.
 
Hazine, son günlerde bazı basın yayın kuruluşlarında haber konusu olan zorunlu trafik ve kasko sigortalarına ilişkin yazılı bir basın açıklaması yaptı.
 
Açıklamada, vatandaşların zorunlu trafik sigortası primlerini daha kolay araştırmalarını temin etmek için sigorta şirketlerinin internet sayfalarına prim sorgulama ekranı koymalarının sağlanması yönündeki çalışmaların devam ettiği ve bunun birkaç ay içerisinde tamamlanmasının beklendiği belirtildi.
 
Geçen yıl zorunlu trafik sigortasında otomobiller için ortalama primin 189 lira, taksiler için 935 lira ve minibüsler için de 1001 lira olduğunun ifade edildiği açıklamada, özellikle birden fazla hasar yapmış araçlar için primlerde belli ölçüde artış olabildiğinin altı çizildi. 
 
 Kasko sigortaları ile ilgili olarak yapılan düzenlemenin de uygulamadaki belirsizliklerin ortadan kaldırılmasına yönelik olduğu ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
 
''Nitekim, pert durumunda aracın rayiç değerinin ne olduğu, aracın nerede tamir edileceği vb hususlarda net bir düzenleme olmadığından sürekli olarak tüketici şikayetlerine konu edilmekte idi. Bu hususlar göz önünde bulundurularak tüketiciye, poliçe satın alırken çeşitli seçenekler sunulması öngörülmüştür. Bu suretle, hasar meydana geldikten sonra ortaya çıkacak tartışma ve belirsizliklerin giderilmesi ve tüketicinin yanıltılmasının önlenmesi amaçlanmıştır.
 
1 Nisan 2013'de yürürlüğe girecek olan Kasko Sigortası Genel Şartlarında primin ne olacağına ilişkin bir düzenleme yoktur. Bu çerçevede, kasko sigortası ile ilgili düzenlemelerin kasko primlerinde artışa yol açacağı iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Sigorta şirketleri, rekabet şartları altında primlerini serbestçe belirleyeceklerdir. Esasen, kasko sigortasında 1991 yılından buyana serbest tarife uygulanmaktadır.''
 
Açıklamada ayrıca, vatandaşların bilinçli tüketiciler olarak 1 Nisan 2013'ten itibaren satın alacakları kasko poliçelerinde poliçenin kapsamı (dar kasko, kasko, genişletilmiş kasko, tam kasko), aracın rayiç değeri ile ilgili referans yerinin neresi olacağı (tam hasar durumunda rayiç değer oradan alınacak), hasar durumunda aracı kendi istediği tamirhaneye mi yoksa şirketin anlaşmalı tamirhanesine mi götüreceği ve hasar durumunda takılacak parçaların orijinal mi eşdeğer mi olacağı gibi konularda seçme hakkına sahip olacağı bildirildi.
 
 
Sigorta şirketleri
 
 
Hazine, zorunlu trafik sigortasında serbest tarife uygulamasının 2008 yılında başlatıldığını hatırlatarak, zorunlu trafik sigortası yapma ruhsatı bulunan 30 sigorta şirketinin bulunduğunu, bu şirketlerin her biri muhtelif araç türleri ve iller bazında farklı primlerle sigorta yaptıklarına dikkati çekti. 
 
Bir araç türünde pahalı olan bir sigorta şirketinin, başka bir araç türünde diğerlerine nazaran daha ucuz bir prim talep edebileceğinin kaydedildiği açıklamada, zorunlu trafik sigortası yapan sigorta şirketleri de şöyle sıralandı:
 
 
1. AIG Sigorta AŞ
 
2. Ak Sigorta AŞ
 
3. Allianz Sigorta AŞ
 
4. Anadolu Anonim Türk Sigorta AŞ
 
5. Ankara Anonim Türk Sigorta AŞ
 
6. Aviva Sigorta AŞ
 
7. Axa Sigorta AŞ
 
8. Demir Sigorta AŞ
 
9. Dubai Starr Sigorta AŞ
 
10. Ergo Sigorta AŞ
 
11. Eureko Sigorta AŞ
 
12. Euro Sigorta AŞ
 
13. Güneş Sigorta AŞ
 
14. Generali Sigorta AŞ
 
15. Groupama Sigorta AŞ
 
16. Halk Sigorta AŞ
 
17. HDI Sigorta AŞ
 
18. Hür Sigorta AŞ
 
19. Işık Sigorta AŞ
 
20. S.S. Koru Sigorta Kooperatifi
 
21.Liberty Sigorta AŞ
 
22. Mapfre Genel Sigorta AŞ
 
23. Neova Sigorta AŞ
 
24. Ray Sigorta AŞ
 
25. SBN Sigorta AŞ
 
26. Sompo Japan Sigorta AŞ
 
27. Türk Nippon Sigorta AŞ
 
28. Yapı Kredi Sigorta AŞ
 
29. Ziraat Sigorta AŞ
 
30. Zurich Sigorta AŞ
 
 
 
AA
 
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler