YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Trafik cezası nereden, nasıl sorgulanır?
Trafik cezası nereden, nasıl sorgulanır?
10 Kasım 2015 17:15
Sürücülerin hatalarını afetmeyen polisler hemen cezaları kesiyorlar. Peki vatandaşlar cezaları nereden ve nasıl ödeyeceklerdir. İşte ayrıntılar..

Trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemlerinizi online yapabilirsiniz. Bu işlemleri nasıl yapacağınızı haberimizi okuyarak öğrenebilirsiniz.

Sürekli araç kullanuyorsanız özellikle metropollerde ceza yeme ihtimaliniz daha yüksek. Trafikte seyir halindeyken trafik kurallarını ihmal ettiğiniz zaman trafik polisi tarafından ceza alabilirsiniz. Trafikte polisler olmasa bile özellikle trafiğin yoğun olduğu noktalara yerleştirilen mobese kameraları tarafından izlenebiliyorsunuz. Bu kameralar tarafından kurallara uymayan sürücüler trafik cezası alabilirler. Trafik cezası alan sürücülere ceza mektubu aracın plakasının kayıtlı olduğu adrese gönderilir.

TRAFİK CEZASI ÖDEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TRAFİK CEZASI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Trafik cezası sorgulama işlemini iki farklı şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Sürücü belgesine yazılan trafik cezası ve araç plakasına yazılana trafik cezası sorgulama işlemi olarak 2 farklı şekilde trafik cezası sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için ilk olarak Emniyet Genel Müdürlüğünün internet sitesine giriş yapmanız gereklidir. Ana sayfa da yer alan trafik cezası ve otopark sorgulama seçeneğini seçmelisiniz. Açılan sayfaya bazı kimlik bilgilerinizi girmeniz gereklidir. Bu sayfaya T.C. kimlik numaranızı, doğum yılınızı, adınızı ve soyadınızı girmeniz gereklidir. Bu bilgileri girdikten sonra sorgulama seçenekleri karşınıza gelecektir.
 
Sorgulama seçeneklerinden araç plakasına yazılan ceza sorgulama seçeneğini seçtiğiniz zaman sisteme plakanızı ve tescil belge seri ve numarasını girmeniz gereklidir. Sorgulama sayfasında sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama seçeneği seçildiği zaman sisteme T.C. kimlik numarası, nüfus cüzdan harf seri ve nüfus cüzdan seri numarası girilmelidir. 
 
Trafik cezası sorgulama işlemini internet üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinden de gerçekleştirebilirsiniz. Vatandaşlar Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinden trafik cezası sorgulama işlemini gerçekleştirebildiği gibi ayrıca trafik cezası ödeme işlemini de gerçekleştirebilmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinden sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için ana sayfada bulunan motorlu taşıtlar vergi dairesi sayfasına giriş yapmanız gerekmektedir. Motorlu taşıtlar vergi dairesi bölümünden sorgulama yapmak için açılan seçeneklerden motorlu taşıt sorgulaması ve kredi kartı ile borç ödeme seçeneğini seçmelisiniz. Bu sayfada sizden bazı kişisel bilgiler istenir.
 
Bu kısmı sorgulama yapacak kişi doldurmalıdır.  Sorgulama yapacak olan kişinin, İsim, Soy isim, TC kimlik no ve Doğum yılı girildikten sonra Doğrula seçeneğine tıklanmalıdır. Bu şekilde trafik cezası sorgulama işlemi yapılabilecektir. Doğrula seçeneğini seçtikten sonra açılan sayfada yapabileceğiniz 4 farklı sorgulama türü görünecektir. Bu sorgulamalar, ARAÇ PLAKASINA YAZILAN CEZA SORGULAMA, SÜRÜCÜ BELGESİNE YAZILAN CEZA SORGULAMA, TÜZEL KİŞİ CEZA SORGULAMA, OTOPARKA ÇEKİLEN ARAÇ SORGULAMA’ DIR dır. Bunlardan size uygun olan sorgulama işlemini seçtikten sonra işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz. 
 
Sorgulama işleminden sonra eğer bir borcunuz bulunuyor ise bunu anlaşmalı bankalardan kredi kartı ile ödeyebilirsiniz. 

Trafik kazası nedir?

Trafik kazası, bir kara yolu taşıtının diğer bir taşıta, yayaya, hayvana ya da herhangi bir nesneye çarpmasıdır. Trafik kazaları sonucu yaralanma, maddi zarar ve ölüm meydana gelebilir.

Trafik kazalarının oluşmasında başta sürücü, araç ve yol olmak üzere pek çok etmen etkilidir.

Kara yolunda ölümlü bir trafik kazası ilk kez 31 Ağustos 1896 günü gerçekleşmiştir. İrlandalı gökbilimci Mary Ward, kuzeninin buharlı arabasından düşmüş ve araba tarafından ezilerek yaşamını yitirmiştir.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler