YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
THY'den Umre'ye rekor yolcu
THY'den Umre'ye rekor yolcu
21 Haziran 2013 10:12
Hacca gidemeyen vatandaşların Umre’ye gitmek istemesi Thy’nın Cidde ve Medine seferlerine ilgiyi arttırdı.

 

Thy 'den Umre 'ye rekor yolcu. THY, sadece 3 ayda Ocak - Mart 2013 döneminde bin 173 Umre seferinde 161 bin 373 yolcuyu kutsal topraklara taşıyarak rekor kırdı.

Hac için kutsal topraklara gitmek isteyen vatandaşların sayısı ise her yıl artarak devam ediyor. Bu yıl hac için kura çekimine bir milyon 372 bin 231 kişi başvururken sadece 74 bin kişi ile kontenjanın sınırlı kalması vatandaşları da Umre turizmine yönlendirdi.

Geçen yıla göre hac için başvuru rakamı yüzde 21'lik artış gösterirken, hac kotasından dolayı hac için kutsal topraklara gidemeyenlerin Umre ziyaretinde bulunmak istemesi, Umre turlarının artmasında büyük etken oldu.

Şirketlerin gezilerinin de umreye yönelmesi, kutsal topraklara yapılan ziyaret sayısını önemli ölçüde artırdı. Özellikle umre turu yapan acentelerin her gelir seviyesine umre turları düzenlemesi THY’nin de umre seferlerinde yeni bir rekor kırmasına yol açtı.

Türk Hava Yolları’nın Medine uçağı ile umreye giden Ahmet Yılmaz, “ Duygularım çok yoğun.Yani ağlayabilecek durumdayım. İlk gidişimiz inşallah hakkıyla yerine getiririz” dedi.
Umre’ye ilk defa gittiğini söyleyen Mustafa Aslan ise “ Ailemle beraber gidiyorum. Ama bir çocuğum daha vardı onu geride bırakmak zorunda kaldım. O yönden biraz umutsuzum” şeklinde konuştu.

Hac’dan önce Umre yapılmasını tavsiye eden Bayram Özdemir ise: “ Bu ikinci Umre’ye gidişim. Birincide baya heyecanlanmıştım ama şuan duygularım daha değişik. İhrama girmek çok değişik bir duygu sanki dünya çıkıyorsun başka bir aleme giriyorsun” şeklinde duygularını açıkladı.

THY sadece üç ayda Ocak - Mart 2013 döneminde bin 173 umre seferi gerçekleştirirken bu seferlerde 161 bin 373 yolcu taşıdı. Bu arada THY’nin ilave seferlerinde de önemli artışlar yaşanırken Ocak-Mart döneminde 487 ilave seferi de yapması dikkat çekti.
Bu dönemde THY 306 iç, 181 dış hat olmak üzere 487 adet ilave seferde toplam 18 bin 470 yolcu taşıması dikkat çekti.

Havalimanında toplu dua ettiler

Umre ziyaretine gitmek için gelen vatandaşlar ihrama girdikten sonra hoca eşliğinde toplu halde dua etti. Dua eden kadın ve erkek umreciler çevrede bulunan yerli ve yabancı yolcular tarafından ilgi ile izlendi.

Bazı yolcular ise dua eden Umrecilerin fotoğraflarını çekti. Bu arada okulların tatil olması nedeniyle vatandaşlar Umre’ye çocuklarını da götürüyor. Aileleri ile Umreye giden küçük çocukların ihram giymeleri Atatürk Havalimanında ilginç görüntülerin yaşanmasına neden oldu.

 

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler