YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tek hayali Drogba'yı görmek
Tek hayali Drogba'yı görmek
19 Mayıs 2013 11:05
Adana'da 4,5 yıl önce iki böbreği de iflas eden, annesi kanser hastası, babası ise protein kaçağı rahatsızlığı nedeniyle böbreğini veremediğinden zor günler geçiren 10 yaşındaki çocuğun tek hayali, Galatasaray'ın yıldızı Drogba'yı görmek.

Döner ustası olan Mehmet Kemal (38) ile kuzeni Türkan Daş (37), 13 yıl önce evlendi. Bu evlilikten bir yıl sonra, Naime (12) adını verdikleri bir kız çocukları, 2 yıl sonra da Musa (10) adını verdikleri erkek çocukları dünyaya geldi. Ancak Musa 6,5 yaşına geldiğinde, gelişim geriliği olduğu için doktora götürüldü.

Yapılan tahlil ve tetkiklerden sonra Musa'nın iki böbreğinin de iflas ettiği belirlenerek, böbrek nakli için sıraya yazıldı. Bu süreden sonra da diyalize girmeye başladı. Okuluna başlayan ve devam eden Musa, bu yıl böbrek bulunamadığı ve hastalığı ilerlediği için okula gidemez hale geldi. Haftada 3 kez 5'er saat diyalize girmek zorunda kalan Musa'nın bu işkenceden kurtulması için, babası böbreğini vermeye karar verdi. Ancak baba Mehmet Kemal Daş da protein kaçağı rahatsızlığı olduğu için, doktorlar böbreğini vermesinin uygun olmadığını söyledi. Bu kez anne Türkan Daş, böbreğini vermek için tetkik ve tahliller yaptırdı fakat, geçmişte göğüs kanseri olduğu için, annesinin böbreği de çocuğa verilemedi. Bunun üzerine yıkılan aile çaresizce, oğullarına ölen birisinden böbrek gelmesini bekliyor.

Anne Daş, oğlunun her gün gözünün önünde erdiğini ancak elinden hiçbir şey gelmediğini belirterek, "Ne olur bize yardım edin; hem kocam, hem biz böbrek veremiyoruz. Zaten ikimiz de yıkıldık. Oğlum artık okula bile gidemiyor. Ne olur bir hayırsever yardım etsin, oğluma böbrek bulalım" dedi.

Baba Daş ise, oğlunun her gün kötüye gittiğini, haftada 3 gün diyalize girmek zorunda kaldığını ifade ederek, "Oğluma canımı istesin canımı veririm. Ancak hasta olduğumuz için böbreğimizi veremiyoruz. Ben onun için kolumu, bacağımı, kalbimi vermeye hazırım. Yeter ki benim oğlum bu işkenceden kurtulsun" diye konuştu. Daş, doktorların oğluna böbrek bulunmaması halinde 10 yıl içerisinde hayatını kaybedebileceğini, sakat kalabileceğini söylediklerini kaydetti.

Musa ise, çok sevdiği futbol oynamayı ve bisiklet sürmeyi özlediğini söyleyerek, "Hastalıktan kurtulursam önce arkadaşlarımla top oynayacağım, sonra da bisiklet süreceğim. Hasta olduğum için bunların hiçbirini yapamıyorum. Artık okula da gidemiyorum" şeklinde konuştu.

Daş, en büyük hayalinin ise fanatiği olduğu Galatasaray takımında top koşturan Fildişi Sahilli yıldız Didier Drogba ile tanışmak olduğunu, onu görmek istediğini dile getirdi.

 

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler