YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Teheccüd Namazı nedir? Nasıl kılınır?
Emekli İstanbul Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı, Teheccüd namazının sünnet olduğunu ve gece yarısından sonra bir süre uyuyup uyandıktan sonra kılınması gerektiğini belirtti.
Teheccüd Namazı nedir? Nasıl kılınır?
20 Mart 2015 / 00:30 Güncelleme: 20 Mart 2015 / 06:58

Kanal A'da yayınlanan, Dr. Hikmet Atan’ın sunduğu ve Emekli İstanbul Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı’nın daimi konuğu olduğu Sorun Söyleyelim programında, İslamiyet'in günlük yaşamında merak edilenlere, akıllara takılanlara, yanlış bilinenlere ve bilinmeyenlere açıklık getirildi.

Seyircilerden canlı bağlantı ile gelen sorular ve cevapları şu şekilde:

1- Mekke'yi Televizyondan izlemenin de bir sevabı var mı?

Peygamber Efendimiz(Sav) hadisine göre Kabe'yi izlemek sevaptır. Ancak ona canlı bakmakla TV'den bakmak arasında fark vardır. Elbette Kabe'yi TV'den izlemek insana feyz verebilir bu da güzel düşünmesine vesile olabilir.

2- Gece saat 11'den sonra gece namazı kılabilir miyim?

Gece namazından kasıt Peygamber Efendimizin sünnetini yerine getirmektir. Efendimiz yatsı namazını kılıyordu ama vitrini kılmıyordu. Yatıyordu ve bir müddet istirahatten sonra kalıp vitr namazını ve teheccüd namazını kılıyordu. Yani saat 11.00'den önceki namaz gece namazı olmaz.

3- Kuşluk namazı diye bir namaz var mı?

Kuşluk namazı diye bir namaz vardır. Kılmakta da fayda ve sevap vardır.

4- Tarikatta olan arkadaşlarımızla birbirimize Sufi diyoruz. Sufi'nin anlamı nedir?

Sufi tasavvufa girmiş olan müritlerin birbirlerine kullandıkları tabirdir, ifadedir. Sofu manasında Sufi'dir.

5- Rüyamda bir yakınımı ölü olarak gördüm ve sonrasında bir ölüm korkusu başladı. Sürekli ölecekmiş gibi oluyorum bu korkuyu nasıl aşabilirim?

Herkes rüyasında bir şeyler görebilir. Rahmani olan rüyaları hara yormak lazım. Ölmekten korkmak yerine ölüme hazırlıklı olmak en güzelidir. Bu noktada namazlarımızı tam kılmamız lazım ve ibadetlerimizi yerine getirmemiz gerekir.

6- Doktorumuz dirseğindeki doğum lekesinin ameliyatla alınması gerektiğini söyledi. Bunda dini bir engel var mıdır?

Vücudun herhangi bir yerinde bir olumsuzluk var ise doktorlara itimat etmek görevimizdir. Hastalığın yayılması gibi bir şey söz konusu ise bunda bir sorun yoktur.

7- Hangi namazlarda sehiv secdesi yapılır? Kaza namazlarında ya da vitr namazında sehiv secdesi oluyor mu?

Sehiv secdesi yanılma secdesidir. İster farz olsun, ister nafile olsun ister kaza olsun, hangi namaz olursa olsun. Bunun için öncelikle namazın içindeki farzların tehirini ve vacipleri bilmemiz gerekir.

8- Televizyondan hatim takip ediyorum. Bu kabul olur mu?

Hatimi takip ediyorken bu kişi de tekrar ediyorsa bu kabul olur.

9- Teheccüd namazını gece saat 01.00'dan sonra uyumadan kılsam. Kabul olur mu?

Teheccüd namazında kasıt uyuyup uyumayı gerektirir. Yani kişi gece yarısından sonra bir müddet uyuyup uyanarak bu ibadeti gerçekleştirmelidir.

10- Sağ el ile taharet almak günah mı?

Sağ el ile taharet zaruret yoksa doğru değildir.

11- Tarikata giren bir arkadaşım beni de sokmak istiyor. Arkadaşım bana mezarda sorgu meleklerinin sordukları sualin cevabını veremezsek şeyhin gelip kulağımıza fısıldayacağını söyledi bu ne derece doğru?

Tarikat haktır. Ehlini bulursan o ehlinin söylediği şeyleri dinlemek lazım. Ancak şeyh uçmaz ama müridi uçurur derler ya, mezarda sorgu meleklerinin sordukları sualin cevabını veremezsek şeyhin gelip kulağımıza söyleyecek diyen de, ahmaklık yapmış olur. Ona inanan da ahmaklık yapmış olur. Efendimiz ne diyor H.z Fatma'ya "Kızım sen üzerine düşen kulluk görevlerini yapmazsan ben bile sana yardım edemem" diyor.

12- Sağlık durumlarımdan ötürü geçen Ramazan ayında oruçlarımı tutamadım. Tedavilerim de devam ediyor. Bu oruçlarım için ne yapmalıyım?

Doktor sen iyi olamazsın dediği sürece bu hanımefendi oruçlarını tutmak zorunda değil. Ancak kaza orucunu daha sonra tutmalıdır.

 

KANALAHABER / ÖZEL İÇERİK

 

 

 

 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler