YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tedaviden sonra özgürlük
Tedaviden sonra özgürlük
20 Mart 2010 20:42
Tedavi edilen caretta caretta, özgürlüğüne kavuştu

İzmir'in Sahilevleri bölgesinde karaya vuran ve ağır bir hastalık geçirdiği belirlenen caretta caretta cinsi deniz kaplumbağası iyileşti. 15 gün önce bulunan ve İzmir Doğal Yaşam Parkı görevlileri tarafından gözetim altına alınarak tedavi edilen ve 'Şeker' adı verilen kaplumbağa, hafta sonunda denize salındı.
 

Şeker'in denize bırakılması için en uygun yer olarak Urla ilçesi Demircili köyü sahili belirlendi. Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Şube Müdürlüğü, Çevre ve Orman İl Müdürlüğü ve İzmir Doğal Yaşam Parkı yetkililerinin yanı sıra Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nden Prof. Dr. Ertan Taşkavak'ın da nezaretinde koya götürülen Şeker'i uğurlamaya Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da geldi.
 

Görevliler tarafından denize bırakılan 36 kilogram ağırlığındaki kaplumbağa, kısa bir şaşkınlığın ardından açıklara doğru yüzerek gözden kayboldu.
 

Prof. Dr. Taşkavak, nisan ve mayıs aylarının caretta carettalar için çiftleşme mevsimi olduğuna dikkat çekerek, Şeker'in büyük ihtimalle çiftleşmek üzere kendi türünün yoğun olarak bulunduğu Yunanistan'ın Zakintos adasına gideceğini belirtti. Taşkavak, "Bundan sonra nereye giderse gitsin, o artık bizim kaplumbağamız." dedi.
 

Taşkavak, avcılara da dikkatli olmaları tavsiyesinde de bulundu. CHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler