YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tedavi edilen kaplumbağalar doğaya bırakıldı
Tedavi edilen kaplumbağalar doğaya bırakıldı
09 Eylül 2014 17:01
Geçen yıl kollarına olta misinası dolanması nedeniyle yaralanan 2 deniz kaplumbağası, tedavilerinin tamamlanmasının ardından denize bırakıldı.

Davutlar Sökem Sitesi sahilinden denize bırakılan kaplumbağaların tedavisini gerçekleştiren Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Öğretim Üyesi ve Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yakup Kaska, kollarına misina dolanmış kaplumbağaların birer kolunu kangren olması nedeniyle kesmek zorunda kaldıklarını belirtti.

Kaplumbağaların bundan böyle yaşantılarını 3 kol ile sürdüreceğini dile getiren Kaska, "Deniz kaplumbağaları 2 kol ile kalırsa sorun yaşıyor ve bunları doğaya bırakmıyoruz. Ancak 3 kol ile doğal ortamda yaşamını sürdürebiliyor. Yalnızca manevra ve hızlarında düşüş görülüyor" diye konuştu.

Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü ise 3 yıldan bu yana deniz kaplumbağalarının Kuşadası sahiline yuva yapıp yumurta bırakmaya başladığını hatırlatarak sağlığına kavuşturulan hayvanlardan birisinin caretta caretta cinsi deniz kaplumbağası, diğerinin ise yeşil deniz kaplumbağası olduğunu belirtti.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 4. Bölge Müdürü Rahmi Bayrak da, Prof. Dr. Kaska ve ekibine yaralı deniz kaplumbağalarını tedavi etmelerinden dolayı teşekkür ederek, "Bu hayvanların doğada yaşaması bizim geleceğimizin garanti altında olması demektir. Çünkü bu canlılar yaşamazsa bizler sıkıntıya gireceğiz. Doğada bir denge var ve bunu bozmadan korumak hepimizin görevi olmalı" dedi.

Tedavileri yapılan kaplumbağalar, sahile gelen çok sayıda vatandaşın meraklı bakışları arasında doğal ortamlarına bırakıldı.

 

AA

 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler